• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  578314,403
  % -2,35
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

EFT Nedir? Havale Nedir? Eft ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT Nedir? Havale Nedir? Eft ile Havale Arasındaki Fark Nedir?

Bugün sizlere bankacılıkta en sık kullanılan para transfer yöntemlerinden olan eft ve havaleden söz edeceğiz. EFT ve havale terimlerinin açıklanmasının ardından bu iki sistem arasındaki farklarla ilgili de detaylar sunacağız.

EFT Nedir?

EFT, Elektronik Fon Transferi sisteminin baş harflerinden oluşan bir tür para transfer mekanizmasıdır. EFT, bankacılıkta en sık tercih edilen para transfer yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Bir bankadan başka bir bankaya para aktarmanın en kolay yolu EFT sistemini kullanmaktır. Örneğin; Akbank’ta bulunan hesabınızdan Denizbank’ta bulunan bir hesaba para aktarmak istediğinizde EFT yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Karşı banka hesabı başkasına ait olabileceği gibi size de ait olabilir.

Havale Nedir?

Havale, EFT’ye göre daha dar bir kapsama sahip olmakla birlikte aynı banka çatısı altında gerçekleşen para transfer işlemlerinde kullanılmaktadır. EFT örneğinde Akbank’tan Denizbank’a para transferinden söz etmiştik. Burada ise daha dar bir alanda işlem yapma şansına sahipsiniz. Akbank’ta bulunan bir hesaptan yine Akbank’ta bulunan (ki bu aynı şube ya da farklı bir şube de olabilir) hesaba para aktarırken havale yönteminden yararlanabilirsiniz. Bu örnekte olduğu gibi bir bankada bulunan hesaptan, yine aynı bankada bulunan başka bir hesaba para aktarımı söz konusudur.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Aslına bakılırsa EFT ve havale terimlerini açıklarken bu iki sistem arasındaki en temel farktan da söz etmiş olduk. Özetlemek gerekirse EFT, bir bankadan başka bir bankaya para transferiyken havale, aynı banka çatısı altındaki para transfer işlemini ifade etmektedir.

EFT, yalnızca banka mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Her bankanın EFT saat aralığı farklı olabilmekle birlikte EFT saatleri genel itibarı ile hafta içi sabah saat 08.00 ile akşam mesai bitimi olan 17.00 aralığındadır. Örneğin; akşam 22.30’da yapacağınız bir EFT işlemi bankanız tarafından talimat olarak alınır ve bir sonraki mesai başlangıç saatinde gerçekleştirilir. Aynı durum hafta sonları ve resmi tatiller için de geçerlidir.

Havale, 7/24 gerçekleştirilebilecek bir para transfer sistemidir. Mesai saatlerinin dışında ve hatta resmi tatillerde bile anlık gerçekleşmektedir.

EFT, genellikle 15 dakika içerisinde gerçekleşirken havale işlemi saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir. Zira EFT işleminde gönderen, alıcı ve Merkez Bankası tarafları bulunmaktadır. Gönderen banka söz konusu talimatı ilk olarak Merkez Bankası’na iletir. Merkez Bankası, alıcı bankaya bu talimatı ileterek paranın hesaba geçmesinde aracılık rolü üstlenir. Tüm bu işlemler EFT işleminde herhangi bir hata yoksa ortalama 15 dakikada gerçekleşir. Havale gönderdiğinizde ise onay mesajını alır almaz gönderdiğiniz tutar karşı hesaba geçecektir.

Havale yapmak için karşı tarafın hesap numarasını bilmeniz yeterlidir. EFT yapabilmek içinse karşı banka hesabına ait IBAN numarasına sahip olmanız gerekir. Eğer IBAN yerine hesap numarasına sahipseniz karşı bankanın şube koduyla birlikte hesap ek numarası bilgisine de sahip olmalısınız. IBAN, TR başlangıç karakteriyle birlikte toplamda 26 karakterden oluşmaktadır. Her hesabın kendine ait bir IBAN numarası bulunmaktadır. Hatta bir kişiye ait birden fazla hesap varsa her bir hesaba ait IBAN numarası da farklıdır.

EFT ve Havale Ücretleri Ne Kadar?

Havale, gönderici ve alıcı bankanın aynı olması sebebiyle genellikle ücretsiz yapılmakta ya da makul bir ücretle gerçekleştirilmektedir. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız bu işlemi ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemini banka şubesinden gerçekleştirirken farklı bir şubede bulunan hesaba havale yapıyorsanız cüzi bir ücret ödemeniz gerekebilir. Eğer para transferi yapacağınız hesapla kendi hesabınız aynı şubeden açıldıysa yine ücret ödemeniz gerekmez.

EFT, bankalar tarafından belirli bir ücretle ya da ücretsiz yapılabilen bir ücrettir. Bankaların bazıları internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilen EFT işlemlerinden ücret almazken bazı bankalar bu uygulamalar üzerinden yapılan EFT işlemlerinden ücret almaktadırlar. Bankaların neredeyse tamamı, şubeden yapacağınız EFT işlemlerinden masraf alır. Eğer söz konusu banka ile uzun süreli ya da verimli bir çalışmanız söz konusu ise masraf istisnası sağlanabilir. EFT ücreti, bankadan bankaya bağlı olmakla birlikte gönderilen tutara göre de artabilir.

YORUMLAR YAZ