• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4949
  % 0,15
 • € EURO
  11,0743
  % 0,10
 • £ POUND
  13,1061
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  559963,239
  % -3,18
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Döviz Transferi Nedir? Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Döviz Transferi Nedir? Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Bugün sizler için döviz transferi nedir? Döviz transferi nasıl yapılır? Döviz transfer ücreti ne kadar? gibi sorulara birlikte yanıt bulacağız. Artık döviz transfer işlemleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak ve bu işlemleri nasıl, ne kadar ücretle yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Hazırsanız başlıyoruz.

Döviz Transferi Nedir?

Döviz transferi nedir? sorusunu en basit haliyle şu şekilde yanıtlayabiliriz. Bir banka hesabındaki TL dışı döviz bakiyesinin tamamının ya da bir kısmının aynı bankaya veya başka bankadaki bir döviz hesabına aktarılması işlemine döviz transferi denir. Döviz transferini, TL transfer işlemlerinden farklıdır. Ülke içerisindeki başka bir bankaya para aktardığınızda, söz konusu para dış ülkeler üzerinden geçtikten sonra ilgili hesaba aktarılır, bu sebeple farklı bir bankaya döviz transferi yaparken işlem süresi, TL transfer işlemlerine nazaran daha uzun sürebilir.

TL eft işlemleri, bir bankadan TCMB sistemine geçtikten sonra diğer bankaya aktarıldığından işlem süresi kısadır. Döviz transferinde ise işlem, aracı bankalar üzerinden gerçekleşir. Eğer döviz gönderme işlemini aynı bankaya yapıyorsanız o zaman paranın yurtdışı üzerinden gitmesine gerek yoktur ve işleminiz anlık olarak gerçekleşir. Örneğin; İNG Bank hesabınızdaki doları yine bir İNG dolar hesabına gönderirseniz gönderim işlemi birkaç saniye içerisinde tamamlanmış olacaktır; fakat İNG banka dolar hesabınızdan bir miktar dövizi QNB Finansbank’ ta bir döviz hesabına aktarırsanız işlem süresi 1 saati bulabilir.

Dolar Transferi Nedir

Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Döviz transferi nasıl yapılır? sorusu için verebileceğimiz birden fazla yanıt mevcut. Aşağıdaki kanallardan birini kullanarak döviz transferi yapabilirsiniz.

 • Banka şubesinden döviz transferi yapılabilir,
 • Bankaya talimat gönderilerek transfer işlemi yapılabilir,
 • İnternet bankacılığından döviz gönderimi yapılabilir,
 • Mobil şubeden döviz göderimi yapılabilir,
 • ATM’ den döviz gönderme işlemi yapılabilir,
 • Telefon bankacılığı tanımlı olan hesaplardan müşteri hizmetleri üzerinden yapılabilir.

Şimdi yukarıda yer alan maddeleri ayrıca detaylandıralım. Banka şubesine giderek döviz transfer etmek istiyorum dediğinizde sizden bazı bilgiler istenecektir. Döviz gönderme işlemi kasadan ya da hesaptan olabilir, her iki durumda da belirli bir masraf ödemeniz gerekecektir. Döviz transfer işlemi başka bankaya yapılacaksa her halükarda sizden masraf alınacaktır. Döviz transfer ücretleri ile döviz transfer masrafları konusunu ayrı bir başlık altında daha detaylı inceleyeceğiz.

Döviz transferi yapmak için alıcı hesaba ait bazı bilgileri bilmeniz gerekir. Alıcının döviz hesabına ait İBAN ya da döviz hesap numarası, bilmeniz gereken en önemli bilgiler arasında yer alır. Ayrıca karşı bankanın Swift koduna da ihtiyacınız olacaktır. Swift kodu nedir? Swift kodu nasıl alınır? gibi sorular hakkında bir bilginiz yoksa Swift yazısına tıklayarak bu konuda daha önce hazırlamış olduğumuz rehber niteliğindeki içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca Swift başlıklı yazımızda bankaların swift kodlarına da erişebilirsiniz.    

Alıcı hesap bilgileri ve swift kodunu gişe görevlisine verdikten sonra göndereceğiniz tutarı söylemeli ve ayrıca açıklama girmelisiniz. Açıklama olmadan döviz transfer işleminin başarılı bir şekilde tamamlanma ihtimali son derece düşüktür. Eğer başka bir bankada bulunan kendi hesabınıza döviz transfer ediyorsanız açıklama girmenize gerek olmayacaktır. İşlem bir ticarete dayanıyorsa işleme ait proforma ya da faturayı da gişe görevlisine vermeniz gerekir. Aksi takdirde hem banka ilgili parayı göndermek istemeyecek, hem de alıcı banka, paranın hesaba geçilmesi hususunda titiz davranacaktır. Siz döviz gönderim işlemini tamamladığınızı düşünseniz dahi karşı bankanın parayı hesaba geçmesi sandığınız kadar olmayacaktır. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek adına işleme ait bir belgeyi bankaya ibraz etmeniz faydalı olacaktır.

Döviz Transferi Nasıl Yapılır

Döviz transferi nasıl yapılır? sorusuna vermiş olduğumuz diğer yanıtlar, dijital bankacılık kanallarını kapsamakta. İnternet ya da mobil şubeden döviz transferi yapmak için para aktarma menüsüne giriş yapınız. Bu menüde yer alan döviz transfer seçeneğini kullanarak döviz transferi yapabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanırken de karşı hesaba ait bilgilere ve swift koduna ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca kendi hesabınız dışında bir hesaba döviz gönderiyorsanız ve meblağ belirli bir limitin üzerindeyse bankanız tarafından aranabilirsiniz. Banka yetkilisi, işlemin size ait olup olmadığını öğrenmek isteyeceği gibi transfer işlemine ait belgeleri de talep edebilir, ticari işlemlerde bir belge yoksa para gönderim işleminiz iptal edilebilir.

ATM ve telefon bankacılığından döviz transferi, her bankada kullanılmayan bir işlem türüdür. Bazı bankalar döviz gönderme işlemini bankamatik ve çağrı merkezi üzerinden sunarken bazı bankalar müşterilerin bu işlemi yalnızca şubeden ya da internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmesini isterler.

Talimatla döviz transferi, özellikle şirketlerin sıkça kullandıkları bir yöntemdir. Bankalarla sürekli bir çalışma halinde olan bireyler de bankadaki müşteri temsilcilerine e-posta yoluyla döviz transfer taleplerini iletebilirler. Bankaların bunun için hazırlamış oldukları matbu bir döviz transfer formu mevcuttur. Bu formu bankacınızdan isteyebilir, her işlemde bilgileri sistem üzerinden doldurup imzaladıktan sonra bankadaki temsilcinize iletebilirsiniz. E-posta yoluyla kendisine ulaşan talebi alan yetkili, telefon üzerinden sizden teyit alacak ve vereceğiniz teyitle birlikte işleminizi başlatacaktır.

Döviz Transfer Talep Formu

Döviz transfer talep formu, bankaların döviz işlemlerinde müşterilerinden aldıkları bir formdur. Bu form, paranın hangi hesaptan hangi hesaba gönderileceğini, işlemin ticari bir kapsamda olup olmadığını, ne kadarlık bir işlem olacağını, para birimini, işlem açıklamasını, karşı bankaya ait swift kodu ve hesaba ait diğer bilgileri içerir. Her bankanın döviz transfer formu kendine özgüdür. Dilerseniz kendiniz bir döviz transfer talimatı yazarak da bankadan döviz transfer talebinde bulunabilirsiniz. Talimatla döviz transferi yapılacaksa talimat içerisinde döviz transfer formu üzerinde olan tüm bilgiler yer almalıdır.

Döviz transferi nasıl yapılır

Döviz Transfer Saatleri

Döviz transfer saatleri, bankaların mesai saatleriyle aynıdır. Sabah 08.30’dan akşam 17.00’ ye kadar döviz transferi yapabilirsiniz fakat işleminizin gün içerisinde tamamlanmasını istiyorsanız talebinizi öğleden önce bankaya iletmelisiniz. Aksi takdirde valörlü döviz transferi yapmak durumunda kalırsınız. Öğleden sonraya kalan işlemler, valörlü döviz transferi olarak bir sonraki mesai günü ve saatinde karşı hesaba geçecektir. Özellikle Cuma günleri öğleden sonra yapılan işlemlerin valörlü olarak bir sonraki pazartesi günü tamamlanması, bu açıdan sizi mağdur edebilir. Bu tür sorunları yaşamamak adına öğleden önce, mümkünse sabah saatlerinde döviz transfer işlemlerinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Döviz transfer saatleri, gönderim süresine bağlı olarak da değerlendirilebilir. Şöyle ki; bir döviz transfer işlem süresi ortalama 1-2 saati bulabilmektedir. Yazımızın başlarında söz ettiğimiz üzere işlemler yurtdışı aracı bankalar üzerinden gerçekleşmektedir ve bu aracı bankaların faaliyet gösterdiği ülkelerde sistem yoğunluğu oluşması, işlemin daha uzun sürmesine sebep olabilir. Bir de bankalar arası mutabakat işleminin de uzayabileceğiniz varsayarsak döviz transfer süresi tahmin edilenin çok çok üzerine çıkabilir. Öğleden önce döviz gönderme işlemlerinin başlatılmış olması, bu açıdan da son derece önem arz eder.

Dolar Transferi Nedir?

Dolar transferi nedir? sorusu, ülkemizde döviz hesaplarıyla alakalı en çok sorulan sorulardan biri olarak dikkat çekiyor. Bir bankadaki dolar bakiyesinin tamamının ya da belirli bir kısmının başka bir bankadaki dolar hesabına aktarılması döviz transferi olarak nitelendirilir. Eğer dolar gönderen hesapla gönderilen hesap aynı bankadaysa o zaman dolar havale işlemine gereksinim duyulur. Dolar transferi, en çok tercih edilen döviz gönderme işlemleri arasında yer alır. Dolar transferi de yurtdışı bankalar üzerinden gerçekleştiğinden, döviz transferini ifade eden tüm özellikler, dolar transferinde de geçerlidir.

Döviz Transferi Nedir

Dolar Transferi Nasıl Yapılır?

Dolar transferi nasıl yapılır? sorusu da döviz transferi nasıl yapılır? sorusuyla aynı yanıtları içerir. Şubeden, internet bankacılığından ve mobil bankacılıktan dolar transferi yapmak mümkündür. Bazı bankalarda ATM ve müşteri hizmetlerinden de dolar transferi yapılabilir. Dolar transferlerinde alıcı kişinin dolar hesabının İBAN’ ı ya da detaylı hesap bilgileri gerekir. Ayrıca bankaya ait swift kodu da yine gereklidir. Bu bilgilerle beraber gönderilecek dolar bakiyesi belirlenip açıklama girildikten sonra dolar gönderme işlemi yapılabilir.

Euro Transferi Nedir? Euro Transferi Nasıl Yapılır?

Euro transferi nedir ve Euro transferi nasıl yapılır? sorularına da değinmemiz gerekirse Euro hesabından belirli bir Euro bakiyesinin başka bankada bulunan bir Euro hesabına gönderilmesine Euro transferi denir. Birçok kişi, Euro transferi yapılır mı? şeklinde sorulara yanıt aramakta. Döviz transferi ile alakalı şartların tamamı Euro gönderme işlemi için de geçerli olup bu şartları sağlamak kaydıyla Euro transferi yapılabilir.

Euro transferi nasıl yapılır? sorusuna gelecek olursak banka şubesinden, mobil şubeden ya da internet şubesinden Euro para gönderme işlemi yapabileceğinizi söylememiz mümkün. Euro transferi için bankaya gittiğinizde sizden döviz transfer formunu doldurmanız istenebilir. Bu formu doldurup imzaladıktan sonra gişe görevlisine teslim ettiğinizde talebiniz işleme alınacaktır.

Döviz Transfer Ücreti Ne Kadar?

Döviz transfer ücreti ne kadar? Döviz transfer ücretleri ile ilgili merak edilen soruların başında geliyor. Döviz transfer ücretleri, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bankalar döviz transfer ücretini döviz ya da TL olarak tahsil edebilirler. Ayrıca isterseniz döviz transfer masrafı, göndereceğiniz paradan da kesilebilir. Döviz transfer talep formlarının çoğunda bu seçenekle alakalı bir kısım yer alır. Bu kısımda talebinize göre işaretleme yapabilir ve döviz transfer ücretinin gönderilen tutardan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Böyle bir talepte bulunmamanız durumunda döviz transfer masrafı, gönderilen paradan ayrı olarak tahsil edilecektir.

Döviz transfer masrafı 2 kalemde alınmaktadır. Bunlardan biri swift masrafı, diğeri ise giden havale masrafıdır. Swift masrafı ortalama 25 dolar olarak tahsil edilir. (Euro transferlerde ise 25 Euro), giden havale masrafının ortalama tutarı da 10-15 dolar kadardır. (Euro transferlerde ise 10-15 Euro) dilerseniz bu masrafın TL hesabınızdan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Böyle bir durumda o anki kur üzerinden dönüşüm sağlanarak masrafın TL karşılığı hesabınızdan alınacaktır.

Dolar Transferi Nasıl Yapılır

Dolar transfer ücreti, banka ile olan çalışmalarınıza göre düşürülebilir. Eğer hesabınızda yüksek mevduat varsa ve bankanın birçok ürününü kullanıyorsanız daha düşük döviz transfer masrafı ödeyerek de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için şubenizle görüşmeli ve alınan masrafın düşürülmesini talep etmelisiniz. Şube görevlisinden internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerde döviz transfer ücretlerinin düşürülmesini de talep edebilirsiniz. Eğer banka için verimli veya özel müşteri statüsündeyseniz talebiniz muhtemelen olumlu karşılanacaktır. Euro transfer ücreti de dolar transfer ücretleri gibi toplamda 35-40 Euro’ yu bulabilmektedir. Göndereceğiniz tutar artarsa hesabınızdan tahsil edilecek Euro transfer masrafları da artabilir.

Yurtdışına Döviz Transferi

Yurtdışına döviz transferi, banka üzerinden swift yoluyla bir başka ülkedeki bankaya para gönderme işlemini ifade eder. Yurtdışına döviz transferi, genellikle ticari işlemler için gerçekleştirilmektedir. Banka kanalıyla yapılan işlemlerde ticari bir faaliyet söz konusu ise ilgili işleme ait belge, proforma ya da fatura istenebilir. Bu belgeleri ibraz etmeden bankanın parayı göndermemesi mümkündür. Benzer şekilde sizin hesabınıza yurtdışından döviz geldiğinde de bu belgeleri bankaya ibraz etmeniz gerekir. Bankalar, döviz transfer işlemlerinde TL transferlerine nazaran daha titiz davranırlar. Özellikle devletin ilgili organlarının denetiminden ve uygulayacağı cezalardan çekinen bankalar, bu sebeple paranın girişine ve çıkışına azami derecede özen gösterirler. Yapacağınız transferi belgelerle kanıtlamak, bu açıdan son derece önemlidir.

Yurtdışına döviz transfer masrafları, yurtiçi masraflarla hemen hemen aynıdır. Yurtdışındaki bir hesaba para gönderdiğinizde bu işlem 1-2 gün kadar sürebilir. Gelişmiş ülkelere para transferi yapıldığında bu süre kısalırken, ekonomik anlamda geri kalmış ülkelere yapılacak transfer işlemlerinde bu süre 1 haftayı bulabilmektedir. Bu ülkelerin merkez bankalarında zaman zaman yeterli para olmadığından paranın çıkışı zor olabilmektedir. Benzer şekilde buradan gönderilen paranın karşı ülkedeki alıcıya ödenmesi hususunda da bazı sorunlar yaşanabilir. Somali, Mozambik, Gine, Cezayir gibi ülkelere para transferi yapıldığında işlemin diğer ülkelere göre daha uzun sürmesi de bundan kaynaklıdır.

Yurtdışına döviz transferi yaptıktan sonra bankadan swift mesajı talep edebilirsiniz, bu talebi yurtiçi döviz transferlerinde de kullanmanız mümkün. Swift mesajı, paranın bankadan çıktığının göstergesi olup döviz transfer işlemlerinin dekontu gibi düşünülebilir. Karşı tarafa swift mesajı attığınızda ilgili kişi göndermiş olduğunuz swift formunu kendi bankasına göndererek sorgulama yapılmasını ister. Swift formu ile para transfer işleminin hangi aşamada olduğu incelenebilir. Örneğin; para henüz aracı bankadaysa bunun bilgisine ulaşmak için swift mesajına ihtiyaç vardır. Benzer şekilde yurtiçi ya da yurtdışından sizin hesabınıza para gönderildiğinde de karşı taraftan swift formu isteyebilirsiniz. Size gönderilen swift mesajı ile bankanıza başvurabilir, paranın akıbetini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Yurtdışına Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Gelelim yurtdışına döviz transferi nasıl yapılır? sorusuna. Yurtdışına döviz transferi, genellikle yalnızca şubeden yapılırken bazı bankalar, mobil bankacılık ve internet şubesinden de yurtdışı döviz transferine izin verebilirler. Nitekim yurtdışı döviz transfer işlemleri, bankanın titiz bir şekilde değerlendirdiği işlemler arasında yer alır. Yurtdışı döviz transferi yaparken işleme ait belgelerin bankaya ibraz edilmesi gerekir. Aksi halde transfer işleminiz askıda kalabilir.

Yurtdışına para gönderme nasıl yapılır? sorusu, işlemin ticari mahiyetine göre değişebilir. Eğer sadece bir yakınınıza para göndermek istiyorsanız bir belge iletmenize gerek yoktur, fakat ticari bir işleme ait ödemeyi yurtdışı swift şeklinde gönderecekseniz bazı belgelere ihtiyacınız olacak. Peşin ithalat ödemesi yapıyorsanız karşı taraftan proforma almanız gerekir. E-posta yoluyla gönderilen proformayı bankaya ibraz ederek işleminizin sorunsuz gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde mal mukabili, vesaik gibi dış ticaret yöntemlerinden birini kullanıyorsanız bu işlemlere ait gümrük beyannamesi, vesaik formu, mal mukabili formu gibi belgeleri bankaya iletmelisiniz. Buna ek olarak alıcı ülkesi, alıcı banka, alıcı bankanın swift kodu, hesaba ait İBAN ya da hesap numarası da gerekecektir.

Yurtdışına para gönderme masrafı, genellikle yurtiçi para transfer masrafları kadardır. Ortalama 50 dolar ya da muadili masraf ödeyerek yurtdışı transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz üzere banka ile verimli bir çalışmanız söz konusu ise bu ücreti azaltma ya da tamamen sıfırlama şansına sahipsiniz. İnternet ve mobil bankacılıktan yurtdışına para gönderme masrafları için şubenizle görüşmeniz gerekir. Benzer şekilde döviz transfer limiti arttırma, dolar gönderme limiti arttırma, Euro transfer limiti arttırma, swift limiti arttırma, yurtdışına para gönderme limiti arttırma gibi konular için de şubenizle iletişime geçmeniz gerekir.

YORUMLAR YAZ