• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  577707,612
  % -2,12
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz Hesabı Nedir?

Öncelikle merak edilen dolar hesabı sorusunu cevaplamadan önce döviz hesabı ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Döviz hesabı parasını tasarruflarını güvenli şekilde yabancı para cinsinde tutmak veya değerlendirmek isteyenlerin olanağı sağlayan bir mevduat türüdür. Döviz hesapları, vadesiz veya vadeli olarak iki türde açılabilir. Döviz hesabı, Dolar, Euro, JPY gibi birçok tür de para birimi üzerinden açılıp kullanılmaktadır. Her ülkenin para birimi için farklı kısaltma isimleri bulunmaktadır. Ve döviz hesapları hem yurt içi hem de yurt dışı para transferleri yapmak için çok sık ticari işlem için kullanılmaktadır. Yabancı para transferi ( Swift ) çalıştığınız bankalarda farklı kesinti komisyon kesilebilmektedir. Piyasa da düşük komisyon ile yabancı para transferi yapmak isteyenler enpara.com swift ücretlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Döviz hesapları her bankanın atm sin de para çekmek ve yatırmak için uygun olmayabilir. Döviz hesabı açmak için detaylı araştırma kullanım türünüze göre yapmanızı öneriyoruz. Örneğin, Enpara.com ve Cepteteb üzerin de döviz hesabınız varsa bu iki banka üzerinde şubesiz olarak atm üzerinden döviz yatırma ve çekme işlemlerini kullanabilirsiniz. Garanti bankası, Ziraat bankası gibi şubeli bankacılık kullananlar dan döviz hesabı açabilirsiniz. Ancak ilk etapda ihtiyaçlarınızı belirleyip döviz hesabı açmak sizin için çok daha mantıklı bir karar olacaktır. Döviz hesabı açmak, sizlere tasarruf yapma fırsatı sunar, örneğin aylık küçük birikimler ile döviz biriktirebilir veya döviz vadeli mevduat türlerinden yararlanabilirsiniz. Türkiye de 150.000 bin tl ye kadar tmsf güvencesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Ne kadar fazla çeşitli bankalar ile çalışırsanız kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz. 150.000 tl üzerinde ki paranız tek banka da bile olsa her zaman banka üzerinde alacaklı olacağınız için herhangi bir korku telaş yapmanıza gerek olmadığını belirtelim. Şimdi aşağıda dolar hesabı nasıl açılır sorunuzu yanıtlamak için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Şu zamanlar da herkesin aklındaki soru işareti olan dolar nereye gidiyor şeklinde birçok düşünceli kişi olduğundan haliyle de dolar hesabı açmak isteyenler de aynı sayıda artış göstermektedir. Dolar hesabı nasıl açılır? bu sorunun cevabını detaylı şekilde paylaşmak istiyoruz. Çünkü birçok kişi maalesef dolar hesabı açmayı bilmediğini fark ettik. Aslında kolay olan dolar hesabı nasıl açılır diye merak edenlerin tüm akıllarındaki soruları yanıtlayacağız. Merak edenleri daha fazla bekletmeden dolar hesabı nasıl açılır hemen sizlere anlatmaya başlıyoruz. Öncelikle dolar hesabı açabilmeniz için herhangi bir banka da açılmış vadesiz Türk lira hesabınız olması gerekiyor. Bu ne demek, sizin şahsınıza ait bir banka üzerinde mevduat, paranızı saklayabildiğiniz hesabınızdır. Banka hesabı bir çok kişinin bulunuyor, örneğin emekliler, çalışan işçiler, öğrenci kredisi kullananlar vs herkes de banka hesabı vardır. Banka hesabınız var ise dolar hesabı açmak çok kolaydır. Dolar hesabı açabilmek için ilk olarak şubeler den, internet bankacılığından veya cep mobil şubesinden dolar hesabınızı saniyeler için de açabilirsiniz. Aslında en kolay yolu internet bankacılığı kullananlar için telefon üzerinden açabilir olmalarıdır. Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız çalıştığınız bankanın en yakın şubesine giderek hemen açtırabilirsiniz. Dolar hesabı açmak için sizden herhangi bir ücret, kesinti yapmazlar yani ücretsiz bir hesap türüdür. Ancak dolar yatırımı yapanlar için alış satış ve devletin kesmiş olduğu vergiler hariçtir. Bunları sizlere detaylı olarak bahsedeceğiz.

Dolar Alış Satış Kur Komisyonları

Dolar alış satış kur komisyonları, bu soru da birçok dolar yatırımcısı için kafa karıştıran ve sürekli kur avantajı arayan müşteri kitlesi ile bilinmektedir. Dolar alış satış kur komisyonları neden önemlidir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de dolar alış satış kur komisyonların da önemli detayları sizlere açık bir şekilde anlatacağız. Daha fazla bekletmeden konumuz olan dolar alış satış kur komisyonların dan bahsedelim. Dolar alış satış kur avantajından bahsederken örnek vererek ilerlemek istiyoruz. Dolar alışı örneğin 8.60 olsun, bu fiyat sizin bankaya satışınız anlamındadır. Yani eliniz de bir dolar birikiminiz var bunu bankaya 8.60 kur fiyatı ile satıyorsunuz şeklinde düşünmelisiniz. Dolar satışı ise, banka 8.65 fiyatı ile dolar almak birikim yapmak isteyen kişi bankadan bu fiyat üzerinden dolar sahibi olduğu anlamına gelmektedir. Dolar alış satış kur komisyonu ise, 8.60 ile 8.65 arasındaki 5 kuruş bankanın siz den aldığı alış satış komisyonu olarak düşünebilirsiniz. Dolar da ki alış satış komisyon oranları, her banka ve aracı kuruma göre değişiklik gösterebilir. Avantajlı yani daha düşük makas aralığı olan bankalardan alış satış yaparsanız kar oranınız yüksek olacaktır. Avantajlı döviz kur alış satış yapan kurumlara örnek vermek gerekirse, Kuveyt Katılım Bankası, Türkiye Katılım Bankası ( TFX Kurumu üzerinden ) veya Enpara.com banka hesabı üzerinden diğer bankalara göre daha iyi makas oranları ile alış satış yapabilirsiniz. Bunu en iyi çalıştığınız banka da özel müşteri temsilciniz ile görüşerek özel oranlar da almanız mümkün olabilmektedir.

Dolar Hesabı Faizi

Bazı yatırımcılar alış satış riski yerine, dolar hesabı faizi tercihi yapmaktadırlar. Dolar hesabı faizi nedir sorusunu yanıtlayarak akıllarda soru işareti bırakmayacağız. Dolar hesabı faizi aslında türk lirasın da sürekli yüksek enflasyon riski olduğundan dolayı parasını lira mevduat da tutmak istemeyenler için seçim yeri olduğunu söylemek doğru olacaktır. Dolar hesabı faizi, türk lirasına göre daha düşük faiz getirisine sahiptir. Buna örnek vermek gerekirse, şuan türk lirasında mevduat faiz oranları %19 yıllık iken, dolar da %0.20 ile %1 arasında değişebilmektedir. Buradaki risk doların yükseliş içinde olması ve lira yönünde değer kaybı olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin 1.000 doları olan için aylık getiri hesaplaması yaparak örnek verelim. 1.000 doları olan bir müşteri aylık dolar hesabı faizin den  0.21 cent faiz geliri elde etmektedir. Bu oran 0.30 brüt faiz getirisi 32 günlük vade üzerinden hesaplanmış olduğunu belirtelim. Farklı bankalar da çalıştığınız için çeşitli oranlar alabilirsiniz. Bankanızdaki mevduat büyüklüğünüz ve ne kadar çok ürün kullandığınız da mevduat oranlarında pazarlık yapma şansınızı arttırabilmektedir. Mevduat getirisi olan dolar hesabı için bankalar sizden ek ücret, veya aylık hesap işletim ücretleri almazlar. Eğer kesinti yapıyorlarsa farklı bir banka arayışına girebilirsiniz. Yasal olarak döviz veya türk lirası için banka hesap işletim ücreti alınmaması gerekmektedir. Yazımızın dışında farklı olarak aklınızda soru varsa bizlere aşağıda bulunan yorum sayfamızdan danışmaktan çekinmeyin.

 

 

 

YORUMLAR YAZ