• YARIM ALTIN
  1.740,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5087
  % 0,26
 • € EURO
  11,0619
  % 0,18
 • £ POUND
  13,1173
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1351
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  559202,640
  % -3,08
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

DASK Nedir? DASK Ne İşe Yarar?

DASK Nedir? DASK Ne İşe Yarar?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası olarak da bilinen, deprem ve deprem sonrasında meydana gelen bir takım hasarların karşılanması amacıyla yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Deprem sonrasında meydana gelebilecek yangın, yer kayması, tsunami ve infilak gibi durumlar da DASK kapsamında yer almaktadır.

Deprem sonrasında meydana gelen hasarların giderilebilmesi için depremden etkilenen yapıya ait DASK, yani zorunlu deprem sigortası bulunmalıdır. Deprem sigortası, her bir adres kodu için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bir yapı içerisinde bir mesken için DASK yapılmış olması diğer meskenleri bağlamayacaktır.

DASK Ne İşe Yarar?

DASK, bir yapının fiziki anlamda depremden zarar görmesi durumunda kullanılabilecek bir sigorta türüdür. Ana temelle birlikte duvar, ortak duvar, bahçe duvarı, merdivenler, asansörler, koridorlar, çatılar, sahanlıklar ve bacalar, ayrı ayrı veya birlikte olmak kaydıyla DASK teminatları arasında yer alabilir.

Ülkemizde özellikle son dönemlerde sayıca artan depremler, DASK’ a olan ihtiyacı bir kez daha gözler önüne sermiştir. Deprem öncesinde yapılan DASK poliçeleri, bireyleri ve işletme sahiplerini önemli bir yükten korumuştur. Deprem sonrasında ortaya çıkan hasarın karşılanması hem maddi, hem de manevi olarak bazı zorlukları beraberinde getirirken bu zorlukların ortadan kaldırılması ya da en kötü ihtimalle hafifletilmesi, ancak DASK ile mümkündür.

DASK Teminatı Ne Kadar?

Teminat tutarı, her yıl düzenli olarak artırılmakla birlikte 1 Ocak 2020’den itibaren azami 240.000 TL olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra kesilen her DASK poliçesinin azami teminat tutarı 240.000 TL’dir.

DASK Ne Kadar?

DASK ne kadar? sorusu bireyler tarafından sıkça dile getirilse de bu soru için tek bir yanıt sunmak zor olacaktır. Zira DASK primi, teminata alınacak taşınmazın bulunduğu ile, ilçeye, lokasyona ve deprem eşiğine göre değişkenlik göstermektedir. Depremler açısından riskli sayılan bölgelerde DASK primleri yüksek olabilirken düşük riskli bölgelerde DASK primlerinin tutarı da düşmektedir.

DASK Nerede Yapılır?

Sigorta şirketleri ve acenteleri ile bankalar, DASK yapılabilecek yerler olup buralardan yapılacak DASK poliçelerinin prim tutarı alınan komisyona bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. DASK ile ilgili tüm sorularınızı bu başlık altında bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ