• YARIM ALTIN
  1.725,00
  % 0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3425
  % 0,50
 • € EURO
  10,8812
  % 0,45
 • £ POUND
  12,8862
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  1,4611
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  596163,308
  % 3,05
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Bireysel Emeklilik Nedir? (BES Nedir?)

Bireysel Emeklilik Nedir? (BES Nedir?)

Bireysel emeklilik nedir? Bireysel emeklilik ne işe yarar? Bireysel emeklilik ne demek soruları farklı platformlarda çeşitli şekillerde cevaplanmakta. Sizlere bireysel emeklilik nedir ve ne işe yarar? sorusunu en sade biçimiyle ifade etmeye çalışacağız.

Bireysel emeklilik, en kısa ve net ifade ile kendi sigorta primlerinizi ödeyerek emeklilik hakkı kazanmanızı sağlayan bir sistemdir. Çeşitli aracı kurumlar vasıtasıyla dahil olabileceğiniz bireysel emeklilik sistemi, uzun vadeli bir tasarruf aracı olarak da düşünülebilir. Özet bir ifadeyle bireysel emeklilik sistemini bir nevi kumbara hesabı olarak düşünebilirsiniz. Her ay bir köşeye birikim amacıyla bir miktar para kaldırıyor ve ileride kullanabilmek için bu parayı harcamamaya özen gösteriyorsanız BES uygulaması tam da size göre. Zira para biriktirirken en ufak ihtiyacımızda birikim amacıyla bir köşeye kaldırdığımız tasarrufumuzu anında harcayabiliyoruz; oysa bireysel emeklilik sisteminin özellikleri, tasarruflarımıza anında ulaşma konusunda bizi dizginliyor.

Bireysel Emeklilik Ne İşe Yarar?

Sisteme dahil olmak isteyen ve bu konuda araştırma yapan hemen herkes bireysel emeklilik ne işe yarar? Bireysel emeklilik faydaları ve avantajları nelerdir? sorularıyla muhatap olmak durumunda kalıyor. Bir önceki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi bir tasarruf aracı olması sebebiyle kumbara hesabı olarak düşünülebilir. Ne var ki bu sistemde kumbaranızın anahtarına kolayca ulaşamamanız önemli bir avantaj. Gelecekte ortaya çıkacak planlı ya da plansız harcamalarınız için bireysel emeklilik birikimi yapabilir, zamanı geldiğinde birikmiş tasarruflarınızı akıllıca kullanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Ne İşe Yarar
Bireysel Emeklilik Ne İşe Yarar?

Bireysel Emeklilikten Emekli Olma Şartları

Şimdi de bireysel emeklilikten emekli olma şartlarına biraz değinelim. Bireysel emeklilikten emekli olma şartlarının başında 56 yaşını doldurmak gelir. Sistemde ne kadar kalırsanız kalın emeklilik hakkı elde etmek için 56 yaşınızı doldurmanız şarttır. Bir diğer şart ise sistemde en az 10 yıl kalmaktır. Sisteme dahil olma tarihinizin üzerinden 10 yıl geçmeden bireysel emeklilikten emekli olamazsınız.

Bireysel Emeklilikten Emekli Olma Şartları
Bireysel Emeklilikten Emekli Olma Şartları

BES Devlet Katkısı Ne Demek?

BES devlet katkısı ne demek? sorusu bile bireysel emeklilik sisteminin başlı başına devlet kontrolü ve denetimi altında olduğuna işarettir. Bireysel emeklilik devlet katkısı, bireysel emeklilik için yaptığınız ödemeler karşısında elde ettiğiniz bir ek gelir olarak tanımlanabilir. bireysel emeklilik devlet katkısı oranı şuan için %25 olarak uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse BES için 300 TL ödeme yapıyorsanız her ödemenizde %25 devlet katkısı etkisiyle 75 TL hak elde edersiniz. Siz BES hesabına 300 TL ödeseniz dahi devlet katkısı ile birlikte BES hesabınıza 375 TL aktarılmış olur. Elbette BES devlet katkısından yararlanmak için bazı şartları sağlamanız gerekecektir.

YORUMLAR YAZ