• YARIM ALTIN
  1.528,00
  % 0,00
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  406435,424
  % -8,41
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10

Bankalar Taşıt Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

Bankalar Taşıt Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

İlk defa araç alacaklar ya da aracını yenilemek isteyenler, bu isteklerini yerine getirirken banka kredilerine ihtiyaç duyabiliyor. Özellikle son yıllarda taşıt fiyatlarında meydana gelen ciddi artışlarla birlikte peşin bedelle araç almak oldukça zor bir hâl almaya başladı. Bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olanların aklında birçok soru olmasına karşın bu soruların başında bankalar taşıt kredisinin yüzde kaçını veriyor? sorusunun geldiğini söylememiz mümkün.

Bankalar araç kredisinin yüzde kaçını veriyor? sorusunun yanıtını aşağıdaki başlık altında tüm detaylarıyla bulabileceksiniz. Bankalar Taşıt Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor? İlk defa araç alacaklar ya da aracını yenilemek isteyenler, bu isteklerini yerine getirirken banka kredilerine ihtiyaç duyabiliyor. Özellikle son yıllarda taşıt fiyatlarında meydana gelen ciddi artışlarla birlikte peşin bedelle araç almak oldukça zor bir hâl almaya başladı.

Bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olanların aklında birçok soru olmasına karşın bu soruların başında bankalar taşıt kredisinin yüzde kaçını veriyor? sorusunun geldiğini söylememiz mümkün. Bankalar araç kredisinin yüzde kaçını veriyor? sorusunun yanıtını aşağıdaki başlık altında tüm detaylarıyla bulabileceksiniz.

Taşıt Kredisi Peşinat Hesaplama

Yasal olarak taşıt kredisi kullanabilmek için belirli bir peşinat tutarına sahip olmanız gerekmekte. Bu vesileyle araç kredisi peşinat hesaplama formülünü sizler için örneklerle açıklayacağız. İlk olarak taşıt kredisi hesaplamada hangi kriterlerin kullanıldığına bir bakalım.

0 km araçlarda bayi tarafından çıkarılan proforma fatura bedeli, 2.el araçlarda ise detayları Türkiye Sigortalar Birliği tarafından belirlenen kasko değeri baz alınır. Bu tutarın 120.000 TL ve altı olduğu durumlarda 0 km için proforma bedelinin, 2.el araç içinse kasko değerinin %70’ine kadar taşıt finansmanı kullanabilirsiniz. Bu bedellerin kalan %30 kısmını ise peşin ödemeniz gerekmekte. Bu hesaplamalar, çekebileceğiniz maksimum kredi tutarını ifade etmekle birlikte dilerseniz belirlenen bu oranların altında kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Yukarıda sözünü ettiğimiz taşıt kredisi hesaplama formülünü bir de örnekle ifade edelim. Örneğin; 2.el olarak satın alacağınız aracın kasko değer listesindeki değer karşılığı 100.000 TL, bu durumda 100.000 TL’nin %70’ine denk gelen 70.000 TL’ye kadar finansman kullanabilirsiniz. 70.000 TL’den daha az kredi kullanmak tamamen kendi inisiyatifinizdedir.  Bu tutarın üzerinde kredi kullanabilmeniz için bankanızın onay vermesi gerekecektir.

Proforma fatura bedeli ve kasko değerinin 120.000 TL’ye kadar olduğu durumlardan söz ettik; bir de daha yukarı fiyatlara sahip araçlar için taşıt kredisi peşinat hesaplamasından söz edelim. Bu bedellerin 120.000 TL’nin üzerinde olduğu durumlarda 120.000 TL’ye kadar olan kısmın yine %70’i alınır. 120.000 TL’den arta kalan kısmın ise %50’si (yarısı) alınır. Bu tip bir araç için de örnek vermek gerekirse proforma fatura bedeli 200.000 TL olan bir 0 km aracı kredi aracılığıyla alacağınızı düşünelim. Bu durumda 120.000 TL’nin %70’i 84.000 TL ve geri kalan 80.000 TL’nin yarısı olan 40.000 TL’yi topladığınızda ortaya kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı olan 124.000 TL çıkacaktır.

Bankalar, uzun süredir çalıştıkları müşterileriyle birlikte büyük ve verimli müşterilerine bir takım istisnalar tanıyabilirler. Eğer bu tip ilişki içerisinde olduğunuz bir banka mevcutsa kasko değerinin ya da proforma fatura bedelinin tamamına kadar da taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Bunun için bankanın tahsis merciinin onay vermesi yeterlidir. Ayrıca nakit bloke, ek taşıt rehini ya da ek gayrimenkul ipoteğiyle de bu bedellerin tamamını kredi olarak kullanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ


Avatar
 • Mahsun11 ay önce
 • Peki peşinatımız olmadan araba kredisi kullanamıyormuyuz? Benim sadece 9000 peşinatım var bide bozduracağım altın var oeralama 5000 kadar alacağım adaba 85000 alamıyormuyum krediyle ??

  Avatar
  • admin11 ay önce
  • Merhabalar,
   Alacağınız aracın satış bedelinden ziyade kasko değeri üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
   Aracın kasko değeri 85.000 TL ise %70’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.
   Peşinatsız taşıt kredisi için bankaya teminat olarak ipotek vermeniz halinde de kredinizi kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.