• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3339
  % 0,42
 • € EURO
  10,8715
  % 0,18
 • £ POUND
  12,8704
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  1,4598
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  597817,694
  % 3,12
 • BIST 100
  1.429,43
  % -0,03

Bankalar Konut Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

Bankalar Konut Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor?

Konut finansmanı kullanmak isteyen bireyler, bankaların işleyişiyle ilgili bazı konularda bilgi arayışı içerisinde olabilmekte. Bu aşamadaki kişilerin en çok yanıt aradığı sorulardan biri bankalar konut kredisinin yüzde kaçını veriyor? şeklinde. Bugün sizlere bankalar konut kredisinin yüzde kaçını veriyor? Konut kredisi için peşinat şart mı? Konut kredisi için peşinat ne kadar? gibi soruların yanıtları hakkında bir takım ipuçları sunacağız.

Bankalar Ekspertizin Yüzde Kaçını Veriyor?

Yakın döneme kadar bankalar, ekspertiz değerinin %80’ine kadar konut finansman seçeneği sunmaktaydı. Covid-19 önlemleri kapsamında ekonomiye canlılık getirmek amacıyla bu oran %80’den %90’a kadar çıkarıldı. Bu durum sadece bu döneme özgü mü yoksa kalıcı olarak mı bu oran üzerinden işlem görülecek bilemeyiz; fakat şuan için bankalar, ekspertiz değerinin %90’ına kadar konut kredisi verebiliyor. Peki, bu ne anlama gelmekte? Yani konut kredisi marj oranı ne demek? Bu durumu bir alt başlıkta daha net bir şekilde açıklayacağız.

Konut Kredisi Peşinat Hesaplama

Konut kredisi peşinat hesaplama, konut finansmanı kullanmak isteyen her bireyi ya da her aileyi yakından ilgilendirmekte. Zira konut finansmanı kullanarak yeni bir ev sahibi olmak istiyorsanız bunun için belirli tutarda bir peşinata sahip olmalısınız. İşte yukarıda sözünü ettiğimiz konut kredisi marj oranı %90 olarak burada kullanılıyor. Satın alacağınız ev, banka tarafından aracı bir ekspertiz firmasının yönlendirilmesiyle değerlendiriliyor ve ortaya bir ekspertiz raporu çıkıyor. Bu raporda söz konusu taşınmaz ile ilgili her türlü bilgiyle birlikte tahmini satış tutarı da bulunuyor. Rapordaki ekspertiz tutarının %90’ına kadar kredi çekebilirken kalan %10’luk kısmı ise peşin ödemeniz gerekiyor.

Yukarıda sözünü ettiğimiz konut finansmanı peşinat hesaplama formülünü bir de örnekle açıklayalım. Örneğin; yeni bir ev satın alacaksınız ve satıcı ile 400.000 TL karşılığında anlaşma sağlayarak bankanıza konut finansman başvurusunda bulundunuz. Kredinizin onaylanmasının akabinde evin ekspertiz değeri 350.000 TL olarak belirlendi. Bu durumda banka, sizin söz konusu evi 400.000 TL’ye satın almanıza bakmadan doğrudan ekspertiz değerine göre hesaplama yaparak kredi sınırınızı 315.000 TL olarak belirleyecektir. (Ekspertiz tutarının %90’ını alındığından 350.000 TL’nin %90’ı 315.000 TL olarak hesaplanır.)

Görüldüğü üzere konut kredisi peşinat hesaplaması yaparken satın alma bedeli değil, ekspertiz değeri üzerinden hesaplama yapılmakta. Kalan kısmı satıcıya elden verebileceğiniz gibi kredi kullandığınız banka aracılığıyla da gönderebilirsiniz. Birçok banka, konut kredisi peşinatının kendi hesaplarından gönderilmesini şart koşmaktadır. Bu süreçte bankanızın müşteri temsilcisinden bilgi alarak kredi peşinatının ne şekilde ödenmesi gerektiği hususunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinat, konut kredisi için önemli kıstaslardan biri olup şartları dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir. Yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz üzere marj oranı, Covid-19 için alınan ekonomik önlemler neticesinde yakın zamanda güncellendi. Tüketicilerin konut kredisi peşinatıyla ilgili merak ettiği sorular arasında peşinatsız konut kredisi nasıl alınır? Peşinatsız konut kredisi veren bankalar hangileri? de yer almakta. Peşinatsız konut finansmanı veren bankalar, bunu ancak ek bir ipotek ya da nakit bloke karşılığında gerçekleştirmektedir.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalara krediyle satın alacağınız ev dışında ek bir teminat vererek ekspertiz tutarının tamamına kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu durumda ikinci bir ipotek için de ekspertiz ve ipotek tesisi yapılacağından ek masraflar oluşacaktır. Bu masrafa katlanarak ekspertiz değerinin tamamı kadar konut kredisi çekebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ