• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % 0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4987
  % 0,19
 • € EURO
  11,0521
  % 0,12
 • £ POUND
  13,1009
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4858
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1345
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  556578,429
  % -3,79
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Bankadan Vekaletle Para Çekme

Bankadan Vekaletle Para Çekme

Bankadan vekaletle para çekme konusu koronavirüs sonrasında oldukça gündemde. Özellikle 65 yaş üstü bankacılık işlemlerinin sekteye uğraması sonrasında vekaletle para çekilir mi? Bankadan vekaleten para çekme oluyor mu? Bankadan talimatla para çekilir mi? Bankadan talimatla para çekme örneği nedir? tarzı soruların arttığını görüyoruz. Bankadan vekaleten para çekme ile ilgili yaşadığınız tüm sorunları çözüme kavuşturacağımız bu yazıyı özenle takip etmenizi öneririz.

Bankadan Vekaletle Para Çekilir mi?

Bankadan vekaletle para çekilir mi? sorusunun yanıtı elbette evettir. Bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekle birlikte bu şartlardan da en açık ifadeyle söz edeceğiz. İlk olarak ortada ya noter tasdikli ya da hesap sahibi onaylı bir vekalet olmalıdır. Bankadan noter vekaletiyle para çekme işlemi için hesap sahibinin notere giderek birine ya da birkaç kişiye vekalet vermesi gerekir. Bu kişilerin aynı anda notere gitmelerine gerek yoktur. Farklı şehirlerde de olunsa noter işlemleri yapılabilmektedir. Hesap sahibi, herhangi bir notere giderek vekalet vermek istediği kişi ya da kişilerin bilgisini noter yetkilisine sunar ve bankadan para çekme işlemi için bu kişi veya kişileri vekil tayin etmek istediğini bildirir. Noter yetkilisi, bu doğrultuda kişinin istediği vekaleti kendisine tasdikli olarak ibraz eder. Vekalet görüntüsü dijital ortamda ya da fax ile karşı tarafa gönderilir.

Bankadan vekaletle para çekmek isteyen kişi, aldığı görüntü ile birlikte para çekilecek hesabın bulunduğu banka şubesine gider ve vekaleten para çekmek istediğini belirtir. Banka görevlisi, vekaleti aldıktan sonra ilgili noter temsilciğini arayarak vekaletin gerçek olup olmadığını, gerçek olsa dahi herhangi bir azil olup olmadığını sorgulatır. Sorgulamada herhangi bir sorun yoksa vekalet üzerine teyit alınmıştır şerhi düşülür. Vekaleten para çekme işlemlerinde hesap sahibinin banka tarafından aranması mümkündür. Banka, güvenlik açısından önlem alma amacıyla hesap sahibini arar ve vekaletle para çekme işlemine onay verip vermediğini sorar. Hesap sahibinin onayıyla birlikte bankadan vekaleten para çekme işlemi tamamlanır.

Bankadan Vekaletle Para Çekilir mi
Bankadan Vekaletle Para Çekilir mi?

Bankadan Talimatla Para Çekme

Bir önceki başlıkta söz ettiğimiz bankadan vekaletle para çekme işlemi, genel bir işlem olarak uygulanmaktadır. Bu tür vekaletler genellikle tek bir işlem için alınmaz. Az sayıda işlem için talimatla para çekme uygulamasına başvurulabilir. Peki, bankadan talimatla para çekilir mi? Bankadan talimatla para çekme nasıl yapılır? gelin bir de bu konulara bir göz atalım.

Bankadan talimatla para çekmek için hesap sahibinin bir talimat yazması ve tarih, isim soyisim bilgisi ile birlikte talimatı imzalaması gerekir. Talimat, doğrudan para çekecek kişiye verilebileceği gibi hesap sahibi tarafından bankaya da gönderilebilir. Bankadaki müşteri temsilcisi ile sürekli bir iletişim varsa whatsapp, fax ya da mail yoluyla bankadan para çekme talimatının müşteri temsilcisine doğrudan gönderilmesi mümkündür. Benzer şekilde talimatın direkt olarak şubeye ait fax numarasına ya da mail adresine gönderilmesi de uygundur.

Banka görevlisi, hesaptan talimatla para çekecek kişiden aldığı talimat aslı ya da bizzat hesap sahibinin gönderdiği talimatla işlem yapabilir. Talimatla bankadan para çekme işlemi, noter vekaletiyle para çekme işlemine göre daha sınırlı şekilde yapılmaktadır. Örneğin; banka, belirli bir tutara kadar olan para çekme işlemini talimatla yapabilir. Bankalar, genellikle 10.000 TL’ye kadar olan para çekme işlemlerini talimatla yaparlar. Bu tutar talimatın aslının getirilmesi ya da sadece görüntüsünün gönderilmesine bağlı olarak değişebilir. Hesap sahibinden daha sonra söz konusu işlem için dökülen dekonta ve hesap mutabakat formuna imza alınabilir.

Bankadan talimatla para çekme işlemi, güvenlik açısından biraz daha yüksek öneme sahiptir. Zira vekaletle para çekme işleminde işlemi gerçekleştiren noter de sorumluluğu üstlenirken talimatla para çekme işlemi tamamen banka ve müşteri arasında gerçekleşmektedir; bu sebeple belirlenen tutarda işlem yapma, hatta işlemi yapıp yapmama da banka inisiyatifindedir. Banka görevlisi, kendisine gelen talimat sonrasında müşterisiyle iletişime geçer, ardından imza kontrolü yapar. Müşterinin banka belgelerindeki imzası ile talimatta yer alan imzası titizlikle kontrol edilir. Herhangi bir sorun yoksa ödeme gerçekleştirilir.

Bankadan Vekaletle Para Çekme
Bankadan Vekaletle Para Çekme

Bazı bankalar, şube müdürlerine talimatla para çekebilme hususunda yetki vermişlerdir. Buna göre şube müdürü, yakinen tanıdığı müşterisini arayarak işlem için teyit alır ve ilgili telefon teyit formunu imzalar. İşlemi gerçekleştiren banka görevlisi de şube teyit formunu imzalayarak işlemi gerçekleştirebilir. Bu şekilde yazılı talimat olmadan bankadan para çekmek mümkündür. Tıpkı talimatla bankadan para çekme işlemleri gibi bu tür işlemlerde de belirli bir üst limit vardır.

Bankadan Talimatla Para Çekme Örneği

İnternet ortamında bankadan talimatla para çekme örneği olarak sunulan çok sayıda dilekçe bulunmakla birlikte en güncel ve en doğru talimatla para çekme dilekçesini sizler için hazırladık. Aşağıda yer alan talimatla para çekme dilekçe örneği ile bir başkasını yerinize geçici vekil tayin ederek hesabınızdan para çekebilirsiniz. Bankadan talimatla para çekme örneği üzerinde yer alan boş kısımları kendi bilgilerinize göre doldurarak alt kısma imzanızı atabilir ve talimatla para çekilebilmesi için kullanabilirsiniz.

Bankadan Talimatla Para Çekme Dilekçesi Örneği;

…………………………. BANKASI…………… ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Şubeniz nezdinde bulunan …………. Numaralı hesabımdan …………. TL/USD/EURO’ nun talimatı elinde bulunduran ……………….. T.C Kimlik numaralı …………………….. ‘a ödenmesini arz ederim.

Bu şekilde hazırladığınız talimatla para çekme örneğinin alt kısmına tarih, isim soyisim bilgilerin yazdıktan sonra imzalamanız yeterlidir. İmzanın banka nezdindeki sözleşmelerinizde yer alan imza ile aynı olması şarttır ve en ufak benzersizlikte dahi ödeme yapılmayabilir.

YORUMLAR YAZ