• YARIM ALTIN
  1.740,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5021
  % 0,22
 • € EURO
  11,0681
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1181
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1351
  % 0,79
 • BITCOIN/TL
  558444,506
  % -3,21
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Banka Anne Kızlık Soyadı Güncelleme

Banka Anne Kızlık Soyadı Güncelleme

Banka anne kızlık soyadı güncelleme işlemleri, bireylerin bankacılıkla ilgili en çok sorun yaşadığı konulardan biri olarak göze çarpıyor. Bu duruma açıklık getirmek amacıyla banka anne kızlık soyadı değiştirme ve güncelleme işlemleriyle ilgili bazı önemli bilgiler sunacağız. Bu bilgiler sonrasında bankalar neden anne kızlık soyadı sorar? Bankaların anne kızlık soyadı sorma sebebi nedir? gibi sorularını çok daha iyi kavramış olacaksınız.

Bankalar Neden Anne Kızlık Soyadı Sorar?

Banka anne kızlık soyadı sordu, banka anne kızlık soyadı istiyor diyen birçok birey, bankalar neden anne kızlık soyadı sorar? sorusunu da oldukça merak etmekte. Anne kızlık soyadı, bankalar için bir tür güvenlik sorusudur. Aslına bakılırsa anne kızlık soyadı bilgisi, birçok sistemde farklı şekillerde kullanılmakta. En basit ifadeyle bir mail adresi açarken bile sizden güvenlik sorusu ve cevabı istenir. Bunun ana sebebi şifrenizi kaybettiğinizde ya da bilgilerinizin başkasının eline geçmesi gibi bir durumda hesabınızı yeniden devralmaktır. Gizli sorular kişiye özel olup başkaları tarafından tahmin edilemeyecek şekilde belirlenmelidir.

Bankalar, annenizin evlenmeden önceki soyadını güvenlik sebebiyle alırlar ve hesap açılışı esnasında sisteme kaydederler. Bu bilginin doğrudan yüz yüze verilmiş olması şarttır. Bu sebeple müşteri hizmetlerinden anne kızlık soyadı değiştirmek bankalar tarafından kabul gören bir işlem değildir. Çağrı merkezinden anne kızlık soyadı güncellemek birçok güvenlik sorunu beraberinde getirecektir. Şöyle ki, telefonunuz bir başkasının elindeyse bu kişi sizin adınıza müşteri hizmetlerini arayarak anne kızlık soyadınızı değiştirebilir. Müşteri hizmetleri yetkilisi ne kadar dikkatli olursa olsun karşısındaki kişiyle yüz yüze görüşmediğinden kişinin kendisi olup olmadığından tam anlamıyla emin olamaz.

Bankalar Neden Anne Kızlık Soyadı Sorar
Bankalar Neden Anne Kızlık Soyadı Sorar?

Anne Kızlık Soyadı Yanlış Girilmiş Ne Yapmalıyım?

Anne kızlık soyadı bilgisi, sandığınızdan çok daha önemli bir bilgidir. Birçoğumuz anne kızlık soyadı yanlış diye ilk iş olarak bankaların müşteri hizmetleriyle irtibata geçmekte ve çoğu zaman bir sonuç alamamaktayız. Aslında işlemlerin bu şekilde yürütülmesi tamamen bizlerin güvenliği adınadır. Yani gereksiz yere müşteri hizmetleri yetkilisine sinirlenmemize hiç gerek yok. Bunu örnek bir senaryo ile daha iyi ifade edebileceğimizi düşünüyoruz. Anne kızlık soyadı güncelleme işleminin çağrı merkezinden yapılabilmesi durumunda aşağıdaki gibi bir olay gerçekleşebilirdi;

Telefonunuzun yabancı birinin eline geçtiğini ve bu kişinin internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi için müşteri hizmetlerini aradığını düşünelim. Bu kişiye anne kızlık soyadı sorulduğunda anne kızlık soyadını unuttuğunu ve anne kızlık soyadı değiştirme işlemi yapmak istediğini müşteri hizmetleri yetkilisine ilettiğini varsayalım. Müşteri hizmetleri yetkilisi bu işlemi görüştüğü kişinin siz olduğunuzu düşünerek gerçekleştirmesi halinde internet bankacılığı şifreniz kolayca değiştirilebilir ya da daha önce almadıysanız internet bankacılığı şifresi alınabilirdi. İnternet ya da mobil uygulama üzerinden hesabınıza erişen kişi hesabınızı tamamen boşaltabilir, hatta adınıza kredi dahi çekebilirdi. Anne kızlık soyadı güncelleme ve değiştirme işlemlerinin şubeden gerçekleştirilme sebebi, bu gibi şüpheli durumlardır. Anne kızlık soyadı yanlış ne yapmalıyım? sorusunun yanıtı banka şubesine uğrayarak anne kızlık soyadı güncelleme formunu imzalamak ve bu bilginin değiştirilmesini sağlamaktır. Banka yetkilisinin yüz yüze kimlik ve imza kontrolü yapması mümkündür. Böylece güvenliğiniz sağlanmış olacak, bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi de önlenmiş olacaktır.

Anne Kızlık Soyadı Yanlış Girilmiş Ne Yapmalıyım
Anne Kızlık Soyadı Yanlış Girilmiş Ne Yapmalıyım?

Anne Kızlık Soyadı Öğrenme

Anne kızlık soyadı öğrenme işlemleri, yalnızca bu bilgiyi doğru biliyor olmanız durumunda mümkündür; çünkü bankalar da ilk kayıt sonrasında anne kızlık soyadınızı göremezler. İşlem esnasında müşteri hizmetleri yetkilisinin önüne bir ekran gelir ve bu ekranda anne kızlık soyadının belirli harfleri sorulur. Müşteri hizmetlerinin size anne kızlık soyadının 1. Harfi ne? ya da anne kızlık soyadınızın 3.harfi ne? gibi sorular sorması, tamamen bundan kaynaklanmaktadır. Sizden aldığı cevabı ekrana giren kişi, doğru yanıt vermeniz durumunda işlemlere devam edebilirken hatalı verdiğiniz cevaplarda işlem yapılamaz.

Anne kızlık soyadınızı ilk giriş esnasında doğru girmek zorunda değilsiniz. Gerçek anne kızlık soyadı yerine dilediğiniz bir kelime söylediğinizde banka yetkilisi sisteme kaydınızı bu şekilde yapacaktır; yani siz ilk hesap açılışında bankaya başka bir bilgi verseniz dahi bilginiz kayıtlara o şekilde geçer.

Banka Gizli Kelime Ne Demek?

Son dönemde banka gizli kelime soruyor, banka gizli kelime ne demek? gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Gizli kelime, bankaların son dönemlerde anne kızlık soyadı yerine tercih ettikleri bir uygulamadır. Anne kızlık soyadı yerine gizli kelime vererek de bilgilerinizi kayıt altına aldırabilirsiniz. Örneğin; anne kızlık soyadınız KARA olmasa dahi gizli kelime olarak KARA kelimesini bankaya ibraz edebilirsiniz. İşlemler esnasında sizden gizli kelimeniz ne? sorusunun yanıtı istendiğinde bu yanıtı vermeniz yeterli olacaktır.

YORUMLAR YAZ