• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5052
  % 0,23
 • € EURO
  11,0668
  % 0,15
 • £ POUND
  13,1171
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,63
 • BITCOIN/TL
  559327,179
  % -3,44
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

ATM Para Çekme Limiti Yükseltme

ATM Para Çekme Limiti Yükseltme

ATM para çekme limiti, bankamatik para çekme limiti olarak da bilinen ve bankanıza ait ATM’ den bir gün içerisinde çekebileceğiniz maksimum tutarı ifade etmektedir. Bankamatik para çekme limiti tek seferde kullanılabileceği gibi gün içerisinde birden fazla çekim yoluyla da kullanılabilir. Örneğin; 5.000 TL ATM para çekme limitiniz varsa 5.000 TL’yi tek seferde çekebileceğiniz gibi gün içerisinde önce 2.000 TL, daha sonra ise 3.000 TL de çekebilirsiniz.

ATM Para Çekme Limiti Arttırma

ATM para çekme limiti, bankalar tarafından sınırlandırılmaktadır. Bir defada çok fazla para çıkışı olmaması ve para çıkışının kontrol altında tutulması amacıyla da kullanılabilmektedir. Ayrıca bankamatiklere para yükleme işi özellikle şubeden bağımsız ATM cihazları için oldukça masraflıdır. Güvenlik ve taşıma masrafları, bu masrafların temelini oluşturmaktadır. Bankalar, bu sebeple tek bir müşterinin günlük para çekme limitini kısıtlarlar.

Bireyler, bazı durumlarda ATM’ den daha fazla para çekme ihtiyacı duyabilirler. ATM para çekme limiti yükseltme işlemleriniz için öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Ne var ki bazı bankalar bu işlemi müşteri hizmetlerinden gerçekleştirmek yerine müşterilerini şubeye yönlendirirler. Bu durumda şubeye giderek bankamatik para çekme limiti yükseltme talimatı vermeniz gerekir.

Covid-19 önlemleri kapsamında tüm bankalar günlük ATM para çekme limitini 5.000 TL’ye yükseltmişlerdir. Buna rağmen bazı bankaların daha fazla para çekimine izin verdikleri görülmekte. Şubenize başvurmanız durumunda ATM para çekme limiti yükseltme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şube, hesap verimliliğinize göre size özel bir limit sunabileceği gibi talebinizi yalnızca belirli bir oranda karşılama hakkına da sahiptir. Daha önce tanımlanan limitler bu süreçte arttırıldığı için bazı sistemsel problemlerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin; bankanızdan günlük para çekim limitinizin 2.000 TL’den 5.000 TL’ye yükseltildiği yönünde bir mesaj aldığınız halde hâlâ 2.000 TL’den fazla çekim yapamıyorsanız 5.000 TL’yi 2.000-2.000 ve 1.000 TL olarak 3 parçada çekmeyi deneyiniz, işleminizin bu şekilde kolayca gerçekleştiğini göreceksiniz.

Bankalar, maaş müşterilerine diğer müşterilerine göre daha yüksek bankamatik para çekme limiti verebilirler. Günlük para çekme limitinizi öğrenmek için bankanızın web sitesini ziyaret edebilir, varsa mobil bankacılık ya da internet bankacılığı hesabınızdan limitinizi kontrol edebilir ya da bankanızın müşteri hizmetleriyle irtibata geçebilirsiniz.

ATM Para Yatırma Limiti Yükseltme

Bankalar, para çekmenin aksine para yatırma hususunda genellikle sınır koymazlar; fakat tek seferde yatırabileceğiniz banknot sayısı bankamatiğin bu parayı algılayabilmesi açısından sınırlandırılabilir. Türkiye’ de ATM para yatırma limiti genellikle 40 adet banknottur, elbette bu sınır bankamatikten bankamatiğe değişiklik gösterebilir. Zaten para yatırma ünitesine paranızı yerleştirirken ekranda maksimum kaç adet banknot yatırabileceğinizin uyarısını görürsünüz. Size sunulan bilgiye göre paranızı parçalı olarak yatırabilirsiniz. Bankamatik para yatırma limiti gibi bir sınır olmadığından ATM para yatırma limiti yükseltmeye de ihtiyacınız olmayacaktır.

YORUMLAR YAZ