• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5309
  % 0,34
 • € EURO
  11,0540
  % 0,12
 • £ POUND
  13,1020
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,4868
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1353
  % 0,96
 • BITCOIN/TL
  559489,335
  % -3,70
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım? sorusuyla son dönemlerde oldukça fazla karşılaşmaktayız. Bu sebepler sizler için ATM kartı yuttu ne yapmalıyım? sorusunu detaylarıyla birlikte anlatacağız. Böylece bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım? diye meraklanmanıza gerek olmayacak. Herkesin başına gelebilecek böyle bir durumla karşılaştığınızda bankamatik kartı yuttu ne yapmalıyım? diye hayıflanmanıza gerek olmadan neler yapmanız gerektiğini doğru bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Yazımızı okurken size vereceğimiz bilgileri harfiyen yerine getirmeye ve yapacağımız uyarıları mutlak suretle dikkate almaya özen gösterin.

Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım? sorusunun yanıtı bankamatiğin nerede olduğuna, hatta kart bankası ile ATM bankasının aynı olup olmadığına göre değişebilir; bu sebeple tüm ihtimalleri tek tek incelemeye gayret göstereceğiz.

Yazımızın gelişme kısmını ATM kartı neden yutar? sorusuyla başlayalım. ATM, şu sebeplerden ötürü kartınızı yutabilir;

 1. Kart şifrenizi 3 defa yanlış girmiş olabilirsiniz,
 2. Kartınızın ön kısmında da bilgisine yer verilen son kullanma tarihi geçmiş olabilir,
 3. Kart size ait değilse kart sahibi söz konusu kartı kapatmış olabilir,
 4. Kart size ait değilse ve kart sahibi kartı size verdiğini unuttuysa kaybettiğini ya da çaldırdığını düşünerek kart iptal talebinde bulunmuş olabilir,
 5. Kart borcu sebebiyle doğrudan banka tarafından kapatılmış olabilir,
 6. ATM cihazında sistemsel bir sorun yaşanıyor olabilir,
 7. Siz kartınızı ATM’ ye taktıktan sonra banka görevlileri içeriden ATM’ ye para yüklüyor ya da ATM’ de yaşanan bir arıza sebebiyle işlem yapıyor olabilirler,
 8. Kötü niyetli kişi ya da kişiler tarafından ATM cihazı ile oynanmış, kopyalama cihazı gibi müdahalelerde bulunulmuş olabilir.

İlk olarak şube önünde bulunan bir ATM kartınızı yuttuysa ne yapmalısınız ona bakalım. Eğer mesai saatleri içerisinde bankamatik kartınızı yuttuysa şanslısınız demektir, tabi ki kullandığınız kartın size ait olması şartıyla. Bu gibi durumlarda şube güvenlik görevlisine durumu bildirmeniz hâlinde özel bir sebebi yoksa kartınızı geri alabilirsiniz. Güvenlik görevlisi, sizi şube önünde yer alan ATM’ den sorumlu şube yetkilisine yönlendirecek ve kartınızın ATM cihazından çıkarılarak size verilmesi sağlanacaktır. Bunun için banka görevlisi mutlaka kimlik kontrolü yapacak ve kart sahibinin siz olduğunuzdan emin olmak isteyecektir. Bu işlem, genellikle ATM’ de yaşanan teknik arıza sebebiyle kartın yutulması halinde kullanılmaktadır. Örneğin; kart borcu sebebiyle kartınıza el konulduysa kartınızı alamazsınız. Borcunuzu ödedikten sonra size yeni bir kart verilecektir.

Günümüzde neredeyse her adımda bir ATM cihazlarıyla karşılamakta ve birçok bankacılık işlemi için bu ATM’ leri kullanmaktayız. Dolayısıyla kullandığımız her ATM şubeye bağlı olmayabilir. Peki, şubeden bağımsız bir ATM cihazı kartı yuttuysa ne yapmalıyız? Bu durumda ilk iş olarak bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ve durumu bildirmelisiniz. Banka müşteri hizmetlerine hemen bağlanmak için ilk karşılama mesajında yer alan ‘’Kayıp, Çalıntı ve Şüpheli İşlem Bildirimi İçin 0’ı tuşlayınız’’ komutunu yerine getirmeniz yeterli olacaktır. 0 yerine başka bir rakam okunduysa o rakama basmanız yeterli olacaktır. Bu komutu yerine getirmeniz halinde müşteri hizmetlerine direkt bağlanma şansına sahip olursunuz.

Müşteri hizmetleri yetkilisi, gerekli bilgileri aldıktan sonra muhtemelen kartınızı iptal edecek ve size yeni bir kart gönderilmesini sağlayacaktır. Kartınızın iptal edildiğinden emin olmadan ATM’ nin başından kesinlikle ayrılmayınız. Şubeden bağımsız bankamatik cihazları, kötü niyetli kişilerin kart bilgilerini kopyalamak adına en çok kullandıkları bankamatiklerdir. Dolayısıyla bu kişiler kartın yutulmasını sağlayarak oradan uzaklaşmanızı bekleyecek ve kopyaladıkları bilgilerle birlikte kartınızı fiziki olarak da ellerinde bulunduracaklardır. Kartınızı iptal ettirdikten sonra bankamatiğin başından ayrılabilirsiniz.

Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım
Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM Başkasının Kartını Yuttu Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda başkasının kartını kullanmak durumunda kalabilir, kartın bankamatik tarafından alıkonulması durumunda ATM başkasının kartını yuttu ne yapmalıyım? sorusuna yanıt aramak zorunda kalabilirsiniz. ATM başkasının kartını yuttuysa ve kullandığınız ATM şubeye bağlıysa kartı geri almak istediğinizde talebiniz sonuçsuz kalacaktır. Kart sahibinin kendisi gelmeden kartı geri almanız mümkün değildir. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetlerini aramanız da sonuç vermeyecektir. Kart sahibi bizzat şubeye başvurarak kartını geri alabilir ya da müşteri hizmetlerini kendisi arayarak kartını iptal ettirebilir.

ATM Başkasının Kartını Yuttu Ne Yapmalıyım
ATM Başkasının Kartını Yuttu Ne Yapmalıyım?

Başka ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Başka ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım? sorusuyla da son dönemde sıkça karşılaşmaktayız. Örneğin; Ziraat Bankası kartınızı ortak ATM olduğu için İş Bankası ATM’ sinde kullandıysanız ve İş Bankası’ na ait bu ATM kartınızı yuttuysa kartınız iptal edilir. Şube önünde bulunan ATM cihazları için de aynı durum geçerlidir. İş Bankası yetkilisi, kart sahibinin siz olup olmadığınızı bilemeyeceğinden ve sistem kontrollerini sağlayamayacağından kartı size vermeyecek ve iptalini sağlayacaktır.

Başka ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım? diyorsanız ilk iş olarak müşteri hizmetlerini aramalı ve önceki başlıklarda değindiğimiz üzere kartınızı iptal ettirmelisiniz. Kart iptal işlemini gerçekleştirirken yeni kart isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Kartınızın yenilenmesini istiyorsanız talebinizi bu görüşme esnasında iletebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ