• YARIM ALTIN
  1.719,00
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3040
  % 0,08
 • € EURO
  10,8528
  % 0,17
 • £ POUND
  12,8571
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  1,4565
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1313
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  591239,295
  % 1,12
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti 2021

Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti 2021

Asgari ücretin 2021 yılı için belirlenmesinin ardından birçok soru gündeme gelmişken bunlar arasında en merak edilenlerden biri de asgari ücret kredi kartı limiti ne kadar? şeklinde karşımıza çıkıyor. Asgari ücret kredi kart limiti, bankalarda uygulanan LKS limitine göre belirlenmekte. Limit Kontrol Sistemi olarak bilinen bu sistem, bireylerin sahip olabileceği maksimum kredi kartı limitinin gelirlerine göre belirlenmesini esas alıyor. LKS limiti nedir? sorusunun ardından şimdi de asgari ücret kredi kartı limiti ne kadar? Asgari ücret kredi kartı hesaplama? Asgari ücretliye kredi kartı veren bankalar? Asgari ücretliye kredi kartı çıkar mı? sorularını yanıtlamaya geçelim.

Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Asgari ücret kredi kartı limiti ne kadar? sorusu 2021 yılı için 11.300 olarak şeklinde yanıtlanabilir. Bilindiği üzere bireylerin sahip olabileceği maksimum kredi kartı, resmi gelirlerinin 4 katı ile sınırlandırılmakta. Elbette asgari ücret kredi kart limiti ne kadar? sorusunun tek bir cevabı yok. Daha yüksek kredi kartı limitine sahip olabilmek adına yararlanabileceğiniz bazı bilgiler sunarak LKS limitini hangi şartlarda aşabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağız.

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki asgari ücret kredi kart limiti, tüm kredi kartlarının toplamının baz alınmasıyla hesaplanmakta. Örneğin; İş Bankası’ndan 1.000 TL, Yapı Kredi Bankasından 3.000 TL ve Ziraat Bankası’ndan 4.000 TL kredi kartı aldıysanız toplam kredi kart limitiniz 8.000 TL olmuş demektir. LKS limit sınırına göre bundan sonra alabileceğiniz kredi kartı limiti 2021 yılı için 3.300 TL’dir. Tabi ki burada LKS limitinin ilk şartını da açıklamakta fayda var. Eğer daha önce hiç kredi kartı kullanmadıysanız ilk kartınızın limiti en fazla gelirinizin 2 katı kadar olabilir. Birinci yılı bu şekilde geçirdikten sonra ikinci ve sonraki senelerde gelirinizin 4 katına kadar kredi kartı alabilirsiniz.

Asgari ücret kredi kartı limiti, 2021 yılı boyunca 11.300 TL olarak uygulanacaktır. Daha sonraki yıllarda yeni asgari ücret tutarına göre yine gelirin 4 katı hesabı yapılarak asgari ücret kart sınırı hesaplanacaktır. Eğer maaş dışında bir geliriniz bulunuyorsa ve bu gelirinizi resmi olarak beyan edebiliyorsanız, alabileceğiniz maksimum kredi kartı limiti de bu gelirle doğru orantılı olacak şekilde artacaktır. Örnek vermek gerekirse; asgari ücret dışında 1.000 TL kira geliriniz varsa toplamda 15.300 TL’ye kadar limite sahip olabilirsiniz. Kira geliri dışında resmi olarak beyan edilebilecek diğer gelirler de bu şekilde hesaplanabilir.

Asgari Ücret Kredi Kartı Hesaplama

Asgari ücret kredi kartı hesaplama işleminden bir önceki başlıkta az da olsa bahsetmiş olduk. Şimdi bu hesaplamaları daha somut örnekler üzerinde inceleyelim. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız ve daha önce hiç kart almadıysanız bankaların size kredi kartı verme konusunda temkinli davranacağını bilmenizde fayda var. Çünkü bankalar, müşterilerinin kredi kartı talebi sonrasında ilk olarak mevcut kredi kartı ödemelerini incelerler. Kredi kartınız olmasa bile ek hesap kullanıyorsanız, aktif ya da pasif durumda bir krediniz bulunuyorsa daha şanslısınız demektir. Zira bankalar bu durumda kredi kartı ödemelerinizin yerine kredi ve ek hesap ödemelerinizi de inceleyebilirler. Ek hesap ve kredi ödemeleriniz düzenliyse daha önce hiç kredi kartı almamış olsanız bile başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığı oldukça yüksek olacaktır. Hiç kredi kartınız olmadığı için 2021 yılında alabileceğiniz en yüksek kart limitinin 5.650 olacağını söyleyebiliriz. 2021 sonrasında LKS limitlerinde herhangi bir değişiklik olmazsa yeni asgari ücretin 4 katı kadar limite sahip olabilirsiniz. 2021 yılı içerisinde almış olduğunuz kartların toplam limiti, yeni maksimum limit tutarından düşülecektir. Örnek; 2022 yılında asgari ücretin 3.500 TL olacağını düşünelim. Bu durumda LKS limiti asgari ücretli çalışanlar için en fazla 14.000 TL olacaktır; fakat bu durumda mevcut kartlarınız 14.000 TL’lik maksimum limitten düşülecektir. Eğer 2021 yılında 3.000 TL limitiniz varsa 2022 yılında 11.000 TL’lik daha kredi kartı alma şansınız olur.

Asgari Ücret Kredi Kartı Hesaplama
Asgari Ücret Kredi Kartı Hesaplama

Asgari ücret kredi kartı hesaplama işleminde belirtmemiz gereken bir diğer husus da bu limitlerin sadece sınır olduğu, bankaların size bu limitleri veremeyebileceği bilgisidir. Eğer kredi kartı, kredi ve ek hesap ödemeleriniz düzenli değilse, yakın zamanda haciz, icra, kanuni takip veya idari takip gibi bir sorununuz varsa bankalar muhtemelen size kredi kartı limiti tahsis etmeyecektir. Yani maaşınızın 4 katına kadar kredi kartı limitine sahip olabilseniz de bunun için bankaların belirlediği şartları sağlamanız gerekmekte.

Asgari Ücretliye Kredi Kartı Şartları Nelerdir?

Asgari ücretliye kredi kartı şartları nelerdir? sorusu da bireyler tarafından oldukça merak edilmekte. Asgari ücretliye kredi kartı şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Mevcut durumda kredi kartı kullanılıyorsa kredi kartı ödemeleri düzenli olmalı ve mevcut gecikme bulunmamalı. Aynı durum krediler ve KMH, yani ek hesaplar için de geçerlidir.
 2. Kredi notu varsa en az 1000 seviyesinde olmalıdır. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanma olasılığı da o denli yüksek olacaktır. Kredi notu bulunmuyorsa, diğer değişkenlere bakılarak karar verilir.
 3. Son 5 yıl içerisinde kanuni takip ya da idari takip olmamalı.
 4. Maaş üzerinde haciz ya da icra olmamalı.
 5. Vergi borcu gibi aktif bir kurum borcu olmamalı.
 6. Toplam kredi kartı limiti, LKS limiti 2021 için belirlenen 11.300 TL’nin üzerinde olmamalı.
Asgari Ücretliye Kredi Kartı Şartları Nelerdir?

Asgari Ücrete Kredi Kartı Veren Bankalar

Gelelim asgari ücrete kredi kartı veren bankalar var mı ve asgari ücrete kredi kartı veren bankalar hangileri? sorularına. Aslına bakılırsa tüm bankalar asgari ücretle çalışan bireylere kredi kartı hizmeti sunarlar. Yalnızca bir üst başlıkta yer alan şartları sağlamak gerekmektedir. Asgari ücretliye kredi kartı veren bankalar dendiğinde akla ilk olarak maaş bankası gelir. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız ve kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız ilk olarak maaş bankanıza başvurmanızı öneririz. Bu durumda talebinizin olumlu karşılanma olasılığı artmış olacaktır. Özellikle kredi notu olmayan asgari ücretliler, maaş bankalarından daha kolay kredi kartı alabilirler. Kredi notunuz belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra diğer bankalardan da maaş bankanızdan aldığınız gibi kolayca kredi kartı alabilirsiniz.

Asgari Ücrete Kredi Kartı Veren Bankalar

Asgari ücrete kredi kartı veren bankalar dendiğinde akla ilk gelen bankaları şu şekilde sıralayabiliriz; Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası, Garanti BBVA, İNG Bank, Denizbank, Akbank, Vakıfbank, İş Bankası. Bu bankaların dışında kalan bankalar da asgari ücretlilere kredi kartı hizmeti sunsa da saymış olduğumuz bankaların kredi kartı konusunda daha cömert oldukları söylenebilir. Asgari ücretlilere kredi kartı veren bankalardan söz etmişken bankaların LKS limitini aşmaları ile ilgili de bir takım bilgiler vermemizde fayda var. Bankalar, LKS sınırını aşarak müşterilerine bu sınırın üzerinde kredi kartı limiti tahsis ettiklerinde belirli bir cezaya maruz kalırlar. Ne var ki bazı bankalar kredi kartı işlemlerinde yüksek gelir elde ettiklerinden bu cezaları göze alarak LKS limitinin üzerinde kart limiti tahsis edebilirler. Bu durum, LKS limiti konusunda bazı karmaşıklıklara sebep olmaktadır. Bu hususta bilinmesi gereken, LKS limitini bankaların kendi istekleriyle aşmalarıdır. Cezayı göze alarak müşterilerine LKS limitinin üzerinde kart limiti veren bankalar, bu müşterilerden elde ettikleri yüksek gelir sayesinde ödedikleri ceza tutarını ikame edebilirler. Kart konusunda yaygın olmayan bankaların LKS limitinden taviz vermemelerinin sebebi de kredi kartı kullanan müşterilerinden elde ettikleri gelirin, maruz kalınacak olası bir cezayı karşılamıyor olmasıdır.

amatör porno kaspersky total security lisans
YORUMLAR YAZ