• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  580208,360
  % -1,52
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar, TL ve döviz hesaplarıyla birlikte bazı kıymetli maden hesaplarını da müşterilerinin hizmetine sunmakta. Bankalarda kıymetli maden olarak en çok tercih edilen hesap türü hiç şüphesiz altın hesabı. Peki, banka altın hesabı nasıl açılır? Altın hesabı açma yöntemleri nelerdir ve fiziki altın alan bankalar hangileri? Gelin bu soruların yanıtlarına beraber bir göz atalım.

Banka Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Banka altın hesabı açabilmek için öncelikle bir bankada hesabınız olmalıdır. Hesabınızın olduğu bankaya başvuruda bulunarak ek olarak altın hesabı da açtırabilirsiniz. Eğer herhangi bir bankada hesabınız yoksa dilediğiniz bir bankaya giderek hem TL, hem de altın hesabı açtırabilirsiniz. Bankalar, genellikle külçe altın yani 24 ayar altın üzerinden işlem yaparlar.

Altın işlemlerinizi banka aracılığıyla yapacaksanız bilmeniz gereken bazı hususlar söz konusu. Altın hesabı, fiziken değil; hesaben izlenen bir hesaptır. Örneğin; 200 gram altın satın aldığınızda banka o altını sizin adınıza satın alıp muhafaza etmiş sayılır; fakat o an şubede o tutarda altın olmayabilir. Ayrıca altını fiziki olarak talep ederseniz bankanın size altını vermesi belirli bir süreyi bulabilir. Bunun yanı sıra altının taşınması ve güvenliği sebebiyle ortaya çıkacak masrafları da sizin ödemeniz gerekir. Kısacası banka altın hesabı fiziki alım satımdan ziyade hesaben alım satıma dayalıdır.

Banka altın hesabı sadece şubeden açılmakla kalmaz; ayrıca telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de altın hesabı açabilirsiniz. Uygulama ya da tarayıcınız üzerinden hesabınıza ulaştıktan sonra hesap işlemleri, hesap açma işlemleri başlığı altında altın hesabı açma seçeneğini görebilirsiniz. Altın hesabı açtıktan sonra yine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden altın alım satımı yapabilirsiniz. Bankalar, genellikle gün içerisinde belirli bir alım satım sınırı koyarlar ve belirli tutarın üzerinde alım satım yapmanızı engellerler. Altın alım satım limitinizi arttırmak için doğrudan şubenize başvurabilirsiniz.

Fiziki Altın Alan Bankalar Hangileri?

Bankaların fiziki altın toplama günleri, altın eksperinin banka şubesine giderek müşterilerin sahip olduğu fiziki altınları alıp hesaba çevirmesine dayalıdır. Örneğin; elinizde çeyrek, yarım, bilezik, küpe ve benzeri farklı şekillerde çeşitli ağırlıklarda altın var ve bu altını bankaya yatırmak istiyorsunuz. Bu durumda bankanın altın toplama gününde sahip olduğunuz altınları şubeye götürmeniz gerekecektir. Altın eksperi vereceğiniz altınları inceler ve hassas cihazlar yardımıyla tartarak külçe altın karşılığını belirler. Hesaplama işlemleri sonrasında altın uzmanıyla mutabık kalmanız durumunda altınlarınız uzman tarafından teslim alınır ve karşılığı kadar altın, hesabınıza aktarılır. Bankaların altın toplama günleri hakkında bilgi almak için hesabınızın bulunduğu banka şubesini ya da müşteri hizmetlerini arayabilir; ayrıca bankaya ait internet sitesi, mobil uygulama, sosyal medya hesapları gibi alternatif kanalları da inceleyebilirsiniz. Neredeyse tüm bankalar fiziki altın alırken Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası gibi katılım bankaları, bu hususta daha ön plana çıkmaktadırlar. Bu bankaların şubelerinde sıkça altın toplama günleri düzenlenmektedir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz katılım bankaları, altın makası en az olan bankalar olarak da dikkat çekerler. Katılım bankalarının altın makası en dar olan bankalar arasında yer alma sebeplerinin başında bu bankaların altın alım/satımı yapan çok sayıda müşterilerinin olması gelir.

YORUMLAR YAZ