• YARIM ALTIN
  1.728,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3494
  % 0,56
 • € EURO
  10,8777
  % 0,45
 • £ POUND
  12,8971
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  1,4623
  % 0,37
 • РУБ RUBLE
  0,1316
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  598044,631
  % 3,51
 • BIST 100
  1.433,17
  % 0,23

Altın Alımına Vergi Geldi. Altın Alacaklar Dikkat

Altın Alımına Vergi Geldi. Altın Alacaklar Dikkat

Altın alımına vergi geldi mi? Altına vergi geldi mi? Altın alırken vergi var mı? soruları nihayetinde sonuç buldu ve altın alımına vergi geldi. Artık döviz alırken uygulanan kambiyo vergisi, kıymetli maden işlemleri için de uygulanacak. Buna göre altın alırken belirli bir oranda kambiyo vergisi ödememiz gerekecek.

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 8. Maddesine istinaden döviz alım işlemlerinde %0,2 BSMV uygulamasına gidilmişti. Dış ticaret firmaları dışında kalan firma ve bireyler, kambiyo işlemlerinde binde iki oranında vergi ödemekteydi. Bu uygulamada oranın 10 katına kadar çıkarılması yetkisi de Cumhurbaşkanı’na verilmişti. Artık döviz alımıyla birlikte altın alımıyla da vergi uygulamasına geçilecek. Peki, altın vergi oranı ne kadar? Altın vergisi ne kadar alınacak? Gelin bu soruları da hep beraber yanıtlayalım.

Altın Alırken Ne Kadar Vergi Kesilir?

Altın alırken vergi var mı? sorusunu bir önceki başlıkta yanıtlamış olduk, şimdi de altın alırken ne kadar vergi verilir ya da altın alırken ne kadar vergi kesilir? ona bir bakalım. Altın alırken ne kadar vergi kesilir? sorusunun yanıtı tıpkı döviz işlemlerinde olduğu gibi %0,2 (binde iki) olacak. Bu vergi, 100 gram ve üzeri altın işlemlerinde uygulanacak. Örneğin; 50 gram altın almak istediğinizde vergi ödemenize gerek olmayacak; fakat 100 gram ya da üzerinde bir altın alımı gerçekleştiriyorsanız aldığınız tutarın %0,2’si yani binde ikisi kadar vergi ödemeniz gerekecek.

Altın alımında vergi uygulaması ile altın fiyatlarının kontrol altına alınması amaçlanmakta. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu), 22.05.2020 tarihinden itibaren altında vergi uygulamasına geçildiğini resmen açıkladı. Bankadan altın alırken vergi kesintisinin yapılabilmesi hususunda gerekli çalışmalar başlatıldı. Buna göre bankadan altın alırken vergi kısıtlaması ile birlikte valör uygulamasına da geçilecek.

Altın Alırken Ne Kadar Vergi Kesilir?
Altın Alırken Ne Kadar Vergi Kesilir?

Altın Alımında Valör Ne Demek?

Altın alımında valör nedir? Altın alımında valör ne demek? gibi soruların yanıtını daha iyi anlayabilmeniz için bu konuyu ek bir başlık altında inceleme gereği duyduk. Altın alırken valör uygulaması, aynı gün içerisinde yapılacak altın alım işlemlerinin tersine çevrilmeyeceğini ifade ediyor. 100 gram ve üzeri altın aldıysanız altını bozdurup TL’ye dönebilmeniz, ancak bir sonraki gün mümkün olacaktır. Bu durum TL para birimiyle birlikte diğer para birimlerine dönüş için de geçerlidir. Şöyle ki; 100 gramdan fazla altın aldıysanız bu altını TL’ye ya da başka bir dövize dönüştürmeniz için bir iş günü daha beklemeniz gerekecektir. 100 gram altındaki alımlarda böyle bir uygulamaya gidilmemiştir.

Altın Satarken Vergi Var mı?
Altın Satarken Vergi Var mı?

Altın Satarken Vergi Var mı?

Altın alırken vergi kesintisi sonrasında bireylerin aklında altın satarken vergi var mı? Altın satarken vergi ne kadar? Altın satışında vergi var mı? gibi soruların oluştuğu aşikâr. Ne var ki şuan için altın satışında vergi uygulamasına gidilmedi. Dolayısıyla altın bozmak istediğinizde vergi ödemenize gerek yoktur. Altın bozarken vergi kesintisinin olmaması, 100 gram ve üzeri işlemler için de geçerlidir.  

YORUMLAR YAZ