• YARIM ALTIN
  1.721,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3356
  % 0,43
 • € EURO
  10,8745
  % 0,40
 • £ POUND
  12,8774
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  1,4602
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1315
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  594703,585
  % 2,76
 • BIST 100
  1.429,85
  % 0,86

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Hesaplama 2020

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Hesaplama 2020

Albaraka Türk taşıt kredisi hesaplama işlemleri, Albaraka Türk’ten taşıt kredisi kullanmak isteyenler tarafından fazlaca kullanılmakta. Uygun taşıt kredisi oranları sebebiyle en çok tercih edilen bankalardan biri olan Albaraka, taşıt kredisi konusunda her zaman liste başı konumunda. Albaraka Türk taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce yararlanabileceğiniz bu rehber, sizlere Albaraka Türk araç kredisi hesaplama işlemlerinizde iyi bir yardımcı olacak. Albaraka Türk araç kredisi  hesaplama, Albaraka Türk araç kredisi başvurusu ve buna benzer konularda bilgi alabileceğiniz  bu rehber, kredi çekerken daha sağlam adımlar atmanızı da sağlayacak.

Sizlere Albaraka taşıt kredisi hesaplama işlemlerinde yardımcı olacak bazı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Albaraka Türk Araç Kredisi Hesaplama 2020

Albaraka Türk araç kredisi hesaplama işlemleriniz için sitemizin girişinde bulunan kredi hesaplama uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca KREDİ KARŞILAŞTIRMA SAYFASI sayesinde Albaraka Türk taşıt kredisi oranlarını diğer banka oranlarıyla da karşılaştırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kredi hesaplama modülünde taşıt kredisi seçeneğini tercih etmek. Ardından kredi vade ve tutarını seçerek Albaraka Türk araç kredisi hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Başvurusu

Taşıt kredisi çekmek için Albaraka Türk taşıt kredisi başvurusunda bulunacaksanız yararlanabileceğiniz alternatif bazı kanallar mevcut. Tüm taşıt kredilerinde olduğu gibi Albaraka taşıt kredisi başvurusunda da işlemlerin sürdürülebilmesi adına şubeye uğramanız gerekecektir. Başvuru için kullanabileceğiniz kanallar sayesinde ön başvurunuzu bankaya iletebilirsiniz. Ön başvurunuzun kabul görmesi halinde herhangi bir Albaraka şubesine giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Albaraka Türk araç kredisi başvurusu için bu kanalları kullanabilirsiniz;

 • Albaraka Türk Şubeleri
 • Albaraka Türk Çağrı Merkezi 444 5 666
 • Albaraka Mobil Uygulaması
 • Albaraka İnternet Sitesi
 • Albaraka İnternet Bankacılığı

Albaraka araç kredisi başvurusu yapmadan önce satın alacağınız aracı belirlemiş olmanız gerekir. Aracı kendi adınıza tescil ettikten sonra Albaraka araç kredisi başvurusunda bulunamayacağınızı bilmenizde de fayda var.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Oranları 2020

Albaraka taşıt kredisi oranları ortalama 1 ay içerisinde sürekli olarak güncellenmektedir. Piyasada oluşan arz/talep oranlarına göre Albaraka Türk taşıt kredisi oranları da değişebilir. Albaraka Türk araç kredisi oranları 2020 Mayıs ayı için aşağıdaki şekildedir.

0-12 Ay Arası Vadelerde Albaraka Türk taşıt kredisi oranı: %0,82

13-24 Ay Arası Vadelerde Albaraka Türk taşıt finansman oranı: %0,84

25-48 Ay Arası Vadelerde Albaraka taşıt kredisi oranı: %0,88

*Albaraka taşıt finansmanı oranları değiştikçe sayfamız güncellenecektir.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Oranları 2020
Albaraka Türk Taşıt Kredisi Oranları 2020

Albaraka Türk 0 Km Taşıt Kredisi

Araç kredisi kullanım şartları satın alınacak aracın 0 km ya da 2.el olmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 0 km araç alımları bayiden gerçekleştiği için bayi tarafından satış bedelinin belirlenmesi ve bu bedelin proforma belgesi ile resmileştirilmesi gerekir. Albaraka Türk 0 km taşıt kredisi alırken bayinin belirlediği proforma bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Proforma bedeli 120.000 TL’ye kadar olan araçlar için %70 oranında Albaraka Türk taşıt finansmanı kullanmak mümkündür.

Proforma bedeli 120.000 TL’nin üzerindeyse 120.000 TL’nin üste kalan kısmının yarısı, %70’lik hesaba dahil edilir. Albaraka Türk 0 taşıt kredisi alırken yararlanabilmeniz için bu durumu bir örnek üzerinde açıklayacağız. Örnek olarak; 150.000 TL proforma bedelli bir taşıt alıyorsanız Albaraka 0 km taşıt kredisi olarak 99.000 TL’ye kadar finansman kullanabilirsiniz. (120.000 TL’nin %70’i olan 84.000 TL’ye kalan 30.000 TL’nin yarısı olan 15.000 TL’yi eklediğimizde 99.000 TL’ye ulaştık)

Albaraka Türk 2.El Taşıt Kredisi

Albaraka Türk 2.el taşıt kredisi hesaplama işlemleri, bir üst başlıktaki hesaba göre yapılabilmektedir. 2.el araçlarda proforma olmadığından kasko değerine göre hesaplama yapılabilir. Kasko Değer Listesi’ne ulaşabilmek adına Türkiye Sigorta Birliği’nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Albaraka Türk 2.el araba kredisi için de bir örnek sunalım. Kasko değeri 70.000 TL olan bir aracı krediyle satın almak istiyorsanız bu araç için en fazla 49.000 TL Albaraka Türk 2.el araç kredisi kullanabilirsiniz. Daha yüksek tutarda kredi kullanmak için bankaya ek teminat vermeniz gerekecektir. (Nakit teminat ya da konut, işyeri, arsa ipoteği gibi)

2.el taşıt kredisi hizmetinden yararlanabilmek için satıcıdan araca ait güncel ruhsat görüntüsünü talep etmeniz gerekir. Albaraka Türk 2.el taşıt finansman başvurusunda muhakkak ruhsat görüntüsü veya fotokopisi istenecektir. Albaraka Türk 2.el taşıt kredisi 5 yaşa kadar verilebilmektedir. Alacağınız aracın kasko değeri yüksekse ya da lüks bir araç satın alıyorsanız daha yüksek yaştaki araçları krediyle alabilmek için şubenizle görüşmeniz gerekir. Bankanın uygun görmesi halinde daha üst yaştaki araçlar için de kredi kullanılabilir.

Albaraka Türk 2.El Taşıt Kredisi
Albaraka Türk 2.El Taşıt Kredisi

Albaraka Türk Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Albaraka Türk taşıt kredisi için istenen evraklar şunlardır;

 • 0 km araçlar için proforma fatura
 • 2.el araçlar için alınacak aracın güncel ruhsat fotokopisi veya dijital görüntüsü
 • Gelir Belgesi

Albaraka taşıt kredisi için istenen evraklardan biri olan gelir belgesi, oldukça kapsamlı bir belge olduğundan bu maddeyi biraz daha açalım. Kamu personeli olarak çalışıyorsanız e-devlet üzerinden temin edeceğiniz maaş bordronuzla Albaraka taşıt finansman başvurusunda bulunabilirsiniz. Özel sektör çalışanıysanız firmanızın muhasebe biriminden imzalı ve kaşeli maaş bordronuzu temin etmeli, ayrıca e-devlet üzerinden sigorta hizmet dökümünüzün çıktısını da almalısınız. Emekliler ise maaş aldıkları bankadan maaş hesap cüzdanı alarak ya da e-devlet üzerinden emekli maaş bordrosu temin ederek Albaraka Türk taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Şirket sahibi ya da ortaklarının bireysel araç finansman talepleri halinde muhasebecilerine ait iletişim bilgilerini banka yetkilisine vermeleri yeterlidir. Bu tür durumlarda genellikle mail üzerinden belge alışverişi sağlanmaktadır.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Masrafları

Genel itibarı ile tüm bankalarda alınan araç kredisi masrafları, Albaraka Türk’te de mevcuttur. Albaraka Türk araç finansmanı masrafları şunlardır;

 • %0,5 (binde beş) kredi tahsis ücreti
 • Hayat sigortası
 • Kasko sigortası
 • Trafik sigortası

Albaraka Türk taşıt finansmanı masrafları arasında yer alan dosya masrafı stabil olup tüm kredilerden alınmaktadır. Albaraka taşıt kredisi masraflarından olan hayat sigortası ise vefat durumunda kredinin kapatılmasına yöneliktir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, mesleğine ve kredi bilgilerine göre değişkenlik göstermektedir. Kasko sigortası ise aracın banka tarafından teminata alınmasından kaynaklı olup zorunludur. İlk yıl Albaraka Türk aracılığıyla yaptırmak zorunda olduğunuz kasko sigortanızı ilerleyen yıllarda başka sigorta şirketlerinden yaptırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Dain-i Mürtehin olarak Albaraka Türk’ün poliçeye eklenmesi gerekir. Albaraka araç kredisi masraflarından biri olan trafik sigortası, araca ve geçmiş araç kullanım bilgilerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Şartları

Albaraka Türk taşıt kredisi şartlarının başında taşıtın henüz tarafınızca satın alınmamış olması gelir. Aracı devraldıktan sonra bu bankadan kredi kullanamazsınız. Albaraka Türk araç kredisi şartlarından biri de resmi bir gelire sahip olmanızdır. Resmi olarak belgelenemeyen gelirler, kredi hesaplamasına dahil edilmeyecektir.

Albaraka Türk taşıt finansmanı şartlarından bir diğeri geçerli kredi notuna sahip olmaktır. Güncel gecikmeleriniz varsa, kanuni ve idari takip kodunuz bulunuyorsa kredi talebiniz uygun görülmez. 1256 ve üzeri kredi notuna sahipseniz kredi alma şansınız yüksek olacaktır; bu durumda diğer şartları da sağlamanız gerekir. Kredi notunuzun yanı sıra memzuç ve haciz kaydının da olmaması gerekir.

2.el araçlar için 5 yaş sınırı olduğunu yazımızın ilk kısımlarında belirtmiştik. Alacağınız aracın en fazla 5 yaşında olması gerekmekte olup ilgili kısımda istisnai durumlardan da söz etmiştik.

Albaraka taşıt kredisi şartlarından biri de akrabalar ya da iş ortakları arasında yapılacak alım satımlara finansman sağlanmamasıdır. Bu gibi durumlarda Albaraka Türk’ten söz konusu satın alımlar için kredi kullanamazsınız.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Şartları
Albaraka Türk Taşıt Kredisi Şartları

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Erken Kapama

Bireylerin taşıt kredisiyle ilgili merak ettiği noktalardan biri de Albaraka Türk taşıt kredisi erken kapamasıdır. Dilerseniz krediniz devam ederken kalan anapara tutarını tek seferde ödeyerek Albaraka Türk araç kredisi erken kapama işleminde bulunabilirsiniz. Albaraka Türk araç finansmanı erken kapama işlemleriniz için krediyi kullandığınız şube ile iletişime geçmelisiniz. Albaraka Türk taşıt kredisi erken kapama cezası alınmamaktadır.

Albaraka taşıt kredisi erken kapama işlemlerinde ek bir ödemeye gereksinim olmadan kalan anapara tutarı üzerinden işlem sağlanabilir. Kalan kâr tutarlarını Albaraka Türk taşıt kredisi erken ödeme sebebiyle sıfırlamış olursunuz. Albaraka araç kredisi erken ödeme işlemleri yalnızca şubelerden gerçekleştirilebilmektedir.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Erteleme

Covid-19 sebebiyle müşterilerinin kredi ödemelerinde gecikmeye düşmesini istemeyen Albaraka, bu anlamda ciddi bir atılımda bulundu. Albaraka Türk taşıt kredisi erteleme başvurusunda bulunan vatandaşların kredileri 3 aya kadar ertelenebilmekte. Albaraka Türk araç kredisi erteleme başvurularınızı yine kredi çektiğiniz şubeye doğrudan yapabilirsiniz. Diğer başvuru kanalları üzerinden yapacağınız başvurular da şubenize iletilecek ve talebinizin uygun bulunması halinde sizinle iletişime geçilecektir.

Albaraka Türk araç finansmanı erteleme, şuan için sadece 3 aylığına yapılmakta olup Covid-19 salgınının devamı ve etkilerinin sürmesi halinde bu süre daha da uzatılacaktır. Henüz taksit ödemesi gelmemiş kredileriniz için de Albaraka taşıt kredisi erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz. Böylece kredilerinizi ödemeye 3 ay sonra başlamış olursunuz.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Ara Ödeme

Diğer bankalar gibi Albaraka Türk taşıt kredisi ara ödeme işlemleri de planlı ve plansız olarak 2 farklı şekilde yapılabilir. Yılın belirli aylarında ek geliriniz varsa bankaya taşıt kredisi başvurusunda bulunurken bunu belirtebilir, böylece Albaraka Türk araç kredisi ara ödeme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra tek seferde toplu para yatırmak istediğiniz plansız durumlarda da Albaraka Türk araç finansmanı ara ödeme başvurusunda bulunmanız mümkündür. Bu gibi işlemlerde geri ödeme planınız yeni ödemeleriniz doğrultusunda güncellenecektir.

Albaraka Türk Taşıt Kredisi Helal mi?

Albaraka Türk taşıt kredisi helal mi? ve Albaraka Türk taşıt kredisi caiz mi? sorularıyla sıkça karşılaşmaktayız. Albaraka Türk, katılım bankası olarak hizmet sunduğundan finansman işlemleri için kendi bünyesindeki fetva kurulundan onay almaktadır. Murabaha adı verilen usulle taşıt kredisi veren Albaraka, sadece gerçek araç alım/satım işlemlerine aracılık etmekte ve finansman öncesinde müşterisine yazılı olarak vekalet vermektedir.

Vekil kılınan müşteri banka adına krediye konutu taşıtı satın alır; banka daha sonra taşıta kendi kârını da ekleyerek müşterisine satar ve alacağını taksitlendirir. Albaraka araç kredisi helal mi? ve Albaraka araç kredisi caiz mi? soruları, İslam alimleri tarafından genel olarak evet şeklinde yanıtlanmaktadır.

YORUMLAR YAZ