• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4949
  % 0,15
 • € EURO
  11,0743
  % 0,10
 • £ POUND
  13,1061
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  1,4904
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  559963,692
  % -3,18
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

65 Yaş Üstü Maaşını Nasıl Çekecek?

65 Yaş Üstü Maaşını Nasıl Çekecek?

Son günlerde 65 yaş üstü maaşını nasıl çekecek? 65 yaş üstü bankacılık işlerini nasıl yapacak? 65 yaş üstü maaşını nasıl alacak? gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Koronavirüs, son dönemde yaşam standartlarımızı bir hayli değiştirdi. Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın daha az sokağa çıkmasını gerektiren bu hastalık, beraberinde bir takım soruları da getirmiş durumda. Bilindiği üzere ülkemizde uzunca bir süre 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yakın dönemde esnetilen 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kuralları, belirli koşullarda devam ettirilmekte. Yasak kalksa da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkması pekte önerilmemekte. Özellikle 65 yaş üstü maaş işlemleri, yaşlılarımızın ciddi sıkıntılar yaşamalarına sebep olabilmekte; zira bankalar, son dönemde artan kredi talepleriyle birlikte oldukça yoğun günler geçiriyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın bu dönemde bankalara gidip maaş kuyruğunda beklemeleri uzmanlar tarafından da önerilmiyor.

65 Yaş Üstü Maaşını Nasıl Alacak?

65 yaş üstü maaşını nasıl alacak? ve 65 yaş üstü maaşını nasıl çekecek? soruları için birden fazla yanıt vermemiz mümkün. Bu yanıtların başında 155 ve 156 ekiplerinden yardım alınması geliyor. Güvenlik güçlerimiz, pandemi sürecinde fazla mesai yaparak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamalarına önayak oldu. Özellikle 65 yaş üstü sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı dönemlerde bu ekiplerin oldukça faydalı işler yaptığını söylememiz mümkün. Yasak bitmiş olsa da bu ekiplerden 65 yaş üstü maaş çekme işlemleri için yardım almak mümkün. Vefa sosyal destek ekipleriyle birlikte güvenlik güçleri de 65 yaş üstü maaş çekme işlemlerinde vatandaşlara yardımcı oluyor. Kendilerinde hazır bulunan bir vekalet ile banka işlemlerinizi kolayca görebiliyorlar.

65 yaş üstü maaş çekme yöntemlerinden biri de maaş kartının bir başkasına verilmesi suretiyle işlemlerin gerçekleştirilmesi. Bir yakınınıza maaş kartınızı vererek maaşınızı çekmesini isteyebilirsiniz. Yine de banka kartı şifresini de vermeniz gerektiğinden pekte güvenli bir yöntem olmadığını söylememizde fayda var. Banka kartı ile hesaba tamamen erişiliyor olması, güvenlik zafiyeti doğuracaktır; bu sebeple maaş kartınızı eşiniz, çocuğunuz gibi yakınlarınızdan başkasına vermemelisiniz. Maaş kartınız yoksa bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kart talebinde bulunabilirsiniz. Normal şartlarda şube dışında kart başvurusu kabul etmeyen bankalar dahi koronavirüs sebebiyle ATM kart isteyen müşterilerine yardımcı olabilmek adına şubeye uğramanıza gerek kalmadan da kartınızı belirteceğiniz adrese gönderiyor. Böyle bir dönemde bankaya gitmek yerine bankanızın çağrı merkezini arayarak kart talebinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

65 yaş üstü vekaleten para çekme uygulaması, 65 yaş üstü maaş çekme yöntemlerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkmakta. Eğer maaş kartınız yoksa ya da kart kullanmak istemiyorsanız bir yakınınıza hesabınızdan para çekme vekaleti vererek de maaşınızı çekebilirsiniz. 65 yaş üstü vekaletle para çekme işlemi için bankaya bir dilekçe yazmalı ve paranın ödenmesini istediğiniz şahsı, T.C kimlik numarası ve ismiyle birlikte vekalette açıkça belirtmelisiniz. Dilekçenin sonuna güncel tarih, ad soyad bilgisini de ekledikten sonra imzalayarak 65 yaş üstü vekaleten para çekme işleminde vekil tayin ettiğiniz kişiye bu dilekçeyi vermelisiniz. 65 yaş üstü vekaleten para çekme işlemini gerçekleştirecek kişi bankaya bu belgeyle başvuruda bulunur, banka görevlileri telefon üzerinden sizden teyit alacaklardır. Bu sebeple işlem sona erene kadar telefonunuzu açık tutmanızda fayda var. Banka görevlileri size ulaşıp sesli teyit almadan işleminizi gerçekleştirmeyecektir. Telefon teyidi sonrasında belirlenen tutar, 65 yaş üstü vekaletle para çekme yetkisi verdiğiniz kişiye ödenir. Eğer noterden alınmış bir vekaletnameniz varsa ek olarak bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Noter vekaleti banka sisteminde kayıtlı ise vekil kıldığınız kişi bankaya giderek 65 yaş üstü vekaleten para çekme işlemini gerçekleştirebilir.

65 Yaş Üstü Maaşını Nasıl Alacak

65 Yaş Üstü Bankacılık İşlemlerini Nasıl Yapacak?

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi uygulamaları kullanmak, bu dönemde riski azaltacaktır. Ne var ki 65 yaş üstü bireylerin bu gibi uygulamalara pekte aşina olmadıkları görülmekte. Bu kişilerin güvendikleri aile bireylerine internet ve mobil bankacılık işlemlerini yaptırmaları mümkündür. Para gönderme, döviz alış satışı, altın alış satışı, yatırımları yönetme, otomatik ödeme talimatı verme, fatura ödeme gibi birçok işlem, internet ve mobil bankacılık üzerinden kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Pandemi döneminde yanıt aranan sorulardan biri de 65 yaş üstü bankacılık işlemlerini nasıl yapacak? şeklinde karşımıza çıkıyor. 65 yaş üstü banka işlemlerini nasıl yapacak? sorusu, yapılacak işleme göre yanıtlanabilmekte. Örneğin; hesaba para yatırılacaksa herhangi bir vekalete gerek olmayacaktır. Sadece hesap bilgilerinin banka görevlisine iletilmesiyle birlikte bir başkasının hesabına para yatırmak mümkündür. Otomatik ödeme talimatı verme, EFT ve havale işlemleri ise yalnızca noter vekaleti ya da ek vekaletle gerçekleştirilebilir. Bir önceki başlıkta da değindiğimiz 65 yaş üstü vekaleten bankacılık işlemlerini otomatik ödeme talimatı verme, EFT ya da havale gibi para gönderme işlemlerinde de kullanabilirsiniz. Yapılacak işlemin tutarı 10.000 TL’yi geçmiyorsa bu belgeyi banka görevlisine internet üzerinden, mail yoluyla, FAX yoluyla ya da whatsapp üzerinden de gönderebilirsiniz. Tutar yüksek olmadığında talimatın aslı istenmeyebilir, eğer daha yüksek tutarda bir işlem yapacaksanız talimat aslını bankaya ulaştırmanız gerekecektir.

YORUMLAR YAZ