• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5008
  % 0,21
 • € EURO
  11,0291
  % -0,06
 • £ POUND
  13,0714
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  1,4877
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1345
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  559296,693
  % -5,72
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

65 Yaş Üstü Banka İşlemlerini Nasıl Yapacak?

65 Yaş Üstü Banka İşlemlerini Nasıl Yapacak?

Koronavirüs sebebiyle 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildikten sonra 65 yaş üstü banka işlemlerini nasıl yapacak? 65 yaş üstü nasıl para çekecek? 65 yaş üstü bankaya gidebilir mi? Bankalar 65 yaş üstüne hizmet veriyor mu? Bankalar 65 yaş üstüne işlem yapıyor mu? şeklinde soruların gündeme geldiğini görmekteyiz. Sizlere 65 yaş üstü bankacılık işlemleri açısından rehber olacak bu içeriği hazırlama gereği duyduk. 65 yaş üstü banka işlemleri ile ilgili aklınızdaki tüm soru işaretlerini buradan elde edeceğiniz bilgilerle giderebilirsiniz.

Bankaların çoğu, koronavirüs salgını kaynaklı 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı sebebiyle ilgili bakanlıklardan aldıkları uyarı gereği bu kişilerin bankacılık işlemlerini gerçekleştirmemektedir; bu sebeple 65 yaş üstü banka işlemleri nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız içeriğimizin kalan kısımlarını dikkatle okuyunuz.

65 Yaş Üstü  Bankacılık İşlemleri

65 yaş üstü bankacılık işlemleri genelde para yatırma, para çekme, fatura ödeme gibi işlemleri kapsamakta. Bu işlemleri sokağa çıkma yasağı sebebiyle gerçekleştiremeyen 65 yaş üstü vatandaşlarımız, şimdi sunacağımız yöntemlerden birini kullanarak bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirler.

Öncelikle noter vekaleti ile bir başkasına bankada işlem yapma yetkisinden söz edelim. Dilerseniz noter vekaleti vererek bankacılık işlemleri için bir başkasını vekil tayin edebilirsiniz. Çocuklarınız ya da akrabalarınız dışında herhangi bir akrabalık ilişkinizin olmadığı kişileri de bankacılık işlemlerine dair vekil kılmanız mümkün. Daha önce noterden almış olduğunuz vekaletnameyi bankaya ibraz etmeniz durumunda işlemleriniz vekil kıldığınız kişi tarafından yapılabilir. İlgili işlemin vekaletnamede açıkça yer alması şarttır. Örneğin; vekaletnamede para çekmeye dair bir vekalet ilişkisi yoksa tüm diğer bankacılık işlemleri vekaletnamede bulunsa dahi vekil tayin ettiğiniz kişi hesabınızdan para çekemez; bu sebeple vekil tayin edilirken yapılacak ve yapılması muhtemel işlemlerin tamamının geniş kapsamlı bir şekilde vekaletnameye eklenmesi gerekir.

65 yaş üstü bankacılık işlemleri için kullanılabilecek bir diğer yöntem de ATM kartı ya da internet bankacılığı kullanmaktır. Eğer bu ürünlerinizin kullanımı konusunda yeterli bilginiz yoksa güvendiğiniz bir yakınınızdan size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bankalar, normal şartlarda şubeden verdikleri ATM ve internet bankacılığı başvuru hizmetlerini Covid-19 önlemleri kapsamında müşteri hizmetlerinden de vermeye başlamışlardır. Dolayısıyla ATM kart, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık başvuru işlemleri için bankanızın müşteri hizmetleriyle irtibata geçebilirsiniz. Kartınız geldikten sonra yine güvendiğiniz bir yakınınız vasıtasıyla ATM’den para çekebilir, para yatırabilir veya faturalarınızın ödenmesini sağlayabilirsiniz. Para transferi, bakiye görüntüleme, fatura ödeme gibi işlemleriniz için internet ve mobil bankacılık servislerini de kullanabilirsiniz.

65 Yaş Üstü Bankacılık İşlemleri

65 Yaş Üstü Vekaletle Para Çekme

65 yaş üstü vekaletle para çekme işlemleri noter vekaleti dışında banka talimatıyla da yapılabilir. Para çekmek istediğiniz bankaya yazacağınız bir dilekçe ile hesabınıza para yatırılmasını ya da hesabınızdan para çekilmesini isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıda vereceğimiz dilekçe örneğini doldurup güncel tarihi yazdıktan sonra imzalayarak talimatı bankaya iletmeniz gerekir. Talimat aslını adınıza para çekecek kişiye vermeniz gerekmektedir. Eğer bu belgeyi bankaya kendiniz iletecekseniz daha sonra talimat aslını bankaya götürmeniz ya da ilgili işleme ait dekonta imza atmanız gerekir. 3.şahısların banka hesabınıza para yatırması için böyle bir talimata gerek yoktur; fakat yatıran kişinin bir başkası olarak görülmesini istemiyorsanız para yatırma işlemini de talimatla yapabilirsiniz. Hesaptan para çekmek için şu talimat örneğini kullanabilirsiniz. 65 yaş üstü banka dilekçesi örneği;

65 Yaş Üstü Maaşlarını Nasıl Alacak?

Bireylerin içerisinde olduğumuz şu dönemde en çok merak ettiği sorulardan biri de 65 yaş üstü maaşlarını nasıl alacak? şeklinde. Bankalar, ekonomi destek paketi kapsamında bankamatikten para çekme limitini 5.000 TL’ye kadar yükseltti. Daha yüksek maaşa sahip kişilerin limitleri 5.000 TL’nin de üzerinde olabiliyor. 65 yaş üstü maaş çekme işlemleri için ATM kartınızı güvendiğiniz bir yakınınıza vererek maaşınızın çekilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazımızda daha önce değindiğimiz noter vekaleti ve banka talimatıyla para çekme yöntemlerini kullanarak da 65 yaş üstü maaş alma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bazı bankalar, 65 yaş üzeri vatandaşlara para ödeme konusunda ekstra hizmet sağlamakta. Bankanızın böyle bir hizmeti olup olmadığını merak ediyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak eve para getirme hizmeti olup olmadığını sorabilirsiniz. Böyle bir hizmet mevcutsa hesabınızdan çekilmesini istediğiniz tutarın evinize getirilmesini sağlayabilirsiniz. Paranızla birlikte dekontunuz da size ulaştırılacak ve bu şekilde paranızı kolayca çekebileceksiniz.

65 Yaş Üstü Maaşlarını Nasıl Alacak?
YORUMLAR YAZ
 • Ben hatice dönmez9 ay önce
 • Teyzemin emeklilik maaşi cikmiş bankaya gitmiş toplu para alacakmiş bu toplu paradan sadece 4bin beşyüzünu almiş ama ona sormadan barmak basarak oğlu 64bin beşyüzünu kendi hedabina aktatmiş bunu bir hafta sonra makbuza bakarak öğrendik bilgisi dişinda havale yapilmiş bize yardimci olun lütfen

  • admin9 ay önce
  • Merhabalar,
   İletmiş olduğunuz bilgilere göre teyzeniz okuma yazma bilmediği için parmak basmak suretiyle işlem gerçekleştirmiş. Bu gibi işlemlerde bankacının işlemin nasıl gerçekleşeceği konusunda kendisine bilgi vermesi gerekmekte. Yani bankacı, bu işlem sonrasında paranın oğlunun hesabına aktarılacağını söylemesi ve teyzenizden onay alması gerekmektedir. Eğer kendisine bu konuda bir bilgi verilmeden doğrudan oğlunun beyanıyla bu işlem yapıldıysa teyzeniz bankaya giderek şikayetini bildirebilir, aynı şekilde suç duyurusunda da bulunabilir. Eğer oğluna noter teyitli bir vekalet vermediyse bu işlem bilgisi dışında yapılmıştır ve savcılık üzerinden de şikayette bulunabilir.