• YARIM ALTIN
  1.620,00
  % 2,04
 • AMERIKAN DOLARI
  8,8670
  % 1,19
 • € EURO
  10,4799
  % 1,21
 • £ POUND
  12,1977
  % 0,97
 • ¥ YUAN
  1,3684
  % 0,87
 • РУБ RUBLE
  0,1216
  % 0,75
 • BITCOIN/TL
  379196,548
  % -2,92
 • BIST 100
  1.384,68
  % -1,20

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma

18 yaş altı banka hesabı açma konusu gerek gençler, gerekse ebeveynler tarafından oldukça merak edilmekte. 18 yaşını henüz doldurmamış bireyler kendileri adına nasıl hesap açabileceklerini araştırırken anne ve babalar da bankada çocuk hesabı açma konusunda çeşitli araştırmalar yapmakta. Bugün 18 yaş altı banka hesabı nasıl açılır? Bankada çocuk hesabı nasıl açılır? Bankada çocuk hesabı açma şartları nelerdir? gibi fazlaca merak edilen soruların detaylı yanıtını sunuyor olacağız.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İlk olarak 18 yaş altı banka hesabı nasıl açılır? sorusuyla başlayalım. 18 yaş altı banka hesabı açmanın birkaç farklı yolu vardır. Eğer yaş aralığı 16 ile 18 arasındaysa, bazı bankalardan anne ve baba olmadan da hesap açılabilmekte. Bunun için ya öğrenci ya da çalışan olunması gerekiyor. Öğrenciler okullarından temin edecekleri imzalı öğrenci belgesi ile çalışan gençler de iş yerlerinden alacakları imzalı ve kaşeli çalışma belgesi ile banka hesabı açabilirler. Bu belgelerden biriyle bankaya gidildiğinde 18 yaş altı banka hesabı açma ile alakalı bir sorun yaşanmayacaktır. Eğer bu belgeler temin edilemiyorsa ya da hesap açılacak bireyin yaşı 16 yaşından küçükse o zaman anne ve babanın birlikte bankaya giderek hesap açılış işlemine aracılık etmesi gerekir.

18 yaş altı banka hesabı açmak için anne ve babanın aynı anda bankada bulunması, çocuk hesabı açmak için gerekli evraklara imza atmaları gerekir. Peki, bu evraklar nelerdir? Bankaların hesap açılış esnasında aldıkları standart sözleşmelerle beraber veli muvafakat belgesi de anne ve baba tarafından imzalanır. Bu belgede anne ve babanın çocukları için açılacak hesaba onay verdikleri resmi kayıt altına alınmış olur.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır

Görüldüğü üzere 18 yaş altı banka hesabı nasıl açılır? sorusu için birden fazla yanıt söz konusu. Size en uygun yöntemi kullanarak bankada hesap açtırabilir, bankaların 18 yaş altı gençler için sunduğu ürün ve hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yazımızın devamında 18 yaş altı hesap kartı veren bankalar ile 18 yaş altı kredi kartı veren bankalardan ayrıca söz edeceğiz. 18 yaş altı banka hesabı açma yöntemlerinden biri de anne ve babadan birinin kendi hesabına bağlı bir alt hesap açmasıdır. Bilindiği üzere banka hesaplarına müşteriler tarafından isim konulabilmektedir. Çocuğunuzun adını vererek tüm yetkinin sizde olduğu bir banka hesabı açabilir, bu hesaba yatıracağınız para ile çocuğunuz adına birikim yapabilirsiniz. Bu tür bir hesabın çocuk banka hesabından tek farkı, çocuğunuz 18 yaşına gelse dahi hesabın yine size ait olmasıdır. Diğer çocuk hesaplarında ise 18 yaşına geldikten sonra hesabın tüm hakları çocuğa geçmiş olacaktır.

Bankada Çocuk Hesabı Açma

Bankada çocuk hesabı açma işlemi, belirli durumlarda anne ve baba olmadan da gerçekleştirilebilir. Anne ve babasından biri ya da her ikisi, e-devletten çıkaracakları soy ağacı belgesi ile hesap açtırabilirler. Bankalar, bu kişilere 16 yaşının üzerinde olmaları; öğrenci veya çalışan olmaları halinde hesap açabilirler. Eğer bu kişiye mahkeme tarafından bir vasi ya da veli atandıysa o kişilerin yardımıyla da hesap açılabilir.

Bankada çocuk hesabı açmak isteyenler, çocukları yanlarında olmadan da hesap açtırabilirler. Bunun için anne ve babanın bankaya giderken çocuklarına ait kimliği de yanlarında götürmeleri gerekir. Gerekli bilgi ve belgelerin tamamı anne ve baba tarafından temin edilmelidir. Bankadaki müşteri temsilcisi, cep telefonu numarası gibi bilgileri velilerden alacaktır. Bankada velilerin hesabı varsa doğrudan bu kişilerin çocuk hesabına veli olarak bağlanmaları sağlanacaktır. Eğer anne ve babanın o bankada hesapları yoksa sadece müşteri numarası açılacak şekilde hesap tanımlaması da yapılabilir. Yani bankada çocuk hesabı açma işlemi için çocuğun anne ve babasına hesap açılma zorunluluğu yoktur, sadece sistemsel tanımlama yapılması yeterlidir.

Anne ve babalar, bankada çocuk hesabı açmak için birbirlerine vekalet verebilirler. Bu durumda sadece anne ya da sadece babanın bankaya giderek çocuk hesabı açmaları da mümkündür.

18 yaş altı banka hesabı açma işlemi sonrasında anne ve babaya müşterek veya münferit yetki tanımlaması yapılır. Yetki türü hesap açılışı esnasında belirlenir ve ilgili evrak hem anne, hem de baba tarafından imzalanır. Eğer müşterek çocuk hesabı açılırsa çocuk hesabından para çekme yetkisi aynı anda anne ve baba tarafından kullanılabilir. Bu durumda sadece annenin ya da sadece babanın hesaptan para çekme şansı olmayacaktır. Eğer ayrı ayrı işlem yetkisi verilmek isteniyorsa münferit yetki tanımlaması yaptırılmalıdır. Bu durumda anne veya babadan herhangi biri tek başına çocuk hesabından para çekme gibi işlemleri gerçekleştirebilir.

Bankada Çocuk Hesabı Açma

Bankada Çocuk Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Bankada çocuk hesabı açmak için gerekenler özetle şunlardır;

 • Anne ve babanın aynı anda hesap açılışı için bankada hazır bulunması,
 • Anne veya babadan sadece biri bankaya gidebilecekse bankaya gidemeyen veliden vekalet alınması,
 • Aile bireylerinden birinin çocuğu için kendi hesabına bağlı ek hesap oluşturması.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma Şartları

18 yaş altı banka hesabı açma şartları çocuk hesabı açma şartlarıyla benzer özellikler taşısa da her iki hesap türü için gerekenler farklı olabilmekte. 18 yaş altı banka hesabı açma şartları özetle şunlardır;

 • 16 yaşından büyük, 18 yaşından küçük bireyler için hesap açılacaksa bireyin çalışma ya da öğrenci belgesiyle tek başına bankada hazır bulunması,
 • 16 yaşından küçükler için anne ve babanın aynı anda bankada hazır bulunması,
 • Vekalet verilmesi kaydıyla annenin veya babanın bankaya giderek hesap açması,
 • Velilerden birinin kendi adına olan banka hesabına ek hesap bağlatmak kaydıyla hesap açtırması.

18 Yaş Altı Hesap Kartı Veren Bankalar

18 yaş altı hesap kartı veren bankalar, çocuk hesabı açtıran kişilere hesaba ek olarak banka kartı da verebilirler. Eğer adına çocuk banka hesabı açılan kişi 16 yaşından büyük ama 18 yaşından küçükse kartın kendine teslim edilmesi mümkündür. Aksi takdirde çocuk hesap kartı doğrudan anne babadan birine verilecektir. Bunun için anne ve babanın bir önceki başlıkta belirttiğimiz münferit yetkiyi tercih etmeleri gerekir. Müşterek yetki tanımlaması yapıldıysa kimin banka kartı ile para çekeceği banka tarafından tespit edilemeyeceği için hesap kartı da verilemeyecektir.

Aile bireyleri, çocukları için kendi hesapları üzerinden ek bir hesap açarak, yalnızca bu hesap için kullanılabilecek bir hesap kartı da alabilirler. Bunun için hesap sahibi anne ya da babadan birinin tek başına hesabının bulunduğu bankaya gitmesi yeterlidir. Bankada normal hesaplarının yanı sıra çocuğu için bir ek hesap oluşturmak istediğini beyan eden veli, sadece bu hesaba bağlanacak bir ek kart talep edebilir. Bu kart çocuğa verildiğinde çocuğun banka hesabına para yatırıp çekmesi mümkündür. Bu durumda söz konusu hesaba para yatırma, hesaptan para çekme gibi işlemler çok daha rahat halledilecektir.

18 Yaş Altı Hesap Kartı Veren Bankalar

18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar

18 yaş altı kredi kartı veren bankalar çalışan/öğrenci 18 yaş altı bireylere ya da ailelerine verecekleri ek kart ile bu hizmeti sağlamaktalar. 18 yaşından önce üniversiteye giden gençler, öğrencilere kredi kartı veren bankalar aracılığıyla kredi kartı alabilirken çalışmaları durumunda belirli bir limitle sınırlı olmak kaydıyla kendileri de kredi kartı alabilirler. Ayrıca velilerden birinin kendi kredi kartına ek kart alma yöntemiyle 18 yaş altı kredi kartı almaları mümkündür.

18 yaş altı kredi kartı veren bankalar, kredi kartı olan veliler üzerinden ek kart alınmasıyla çok daha hızlı şekilde talepleri karşılayabilir. Bunun için anne ve babadan birinin kendi kredi kartı için belirli bir limit kadar ek kart başvurusu yapması gerekir. Örneğin; baba, 20.000 TL kredi kartı için 1.000 TL ek kart talebinde bulunabilir. Kartı doğrudan çocuğunun adına çıkartabilen baba, kart borçlarını ise kendi kredi kartı borcuyla birlikte ödeyecektir. Bu şekilde 18 yaş altına kredi kartı veren bankalardan kolayca kredi kartı alınabilmektedir. Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar yazısına tıklayarak bu konudaki rehber nitelikli içeriğimize ulaşabilir, öğrenciler kredi kartı alabilir mi? sorusunun yanıtını buradan detaylıca öğrenebilirsiniz.

18 Yaş Altı Hesap Açan Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren neredeyse her banka, 18 yaş altı hesap açan bankalar listesinde yer edinmekte. Ne var ki 18 yaş altına hesap açan bankaların kendine has şartları olabilir. Örneğin; Halkbank, anne ve babadan yalnızca birinin çocuk hesabı açmak için bankada bulunmasını yeterli görürken bir başka bankada anne ve babanın ikisinin de şubede hazır bulunması istenebilir. Çocuk hesabı açan bankalar, bu alanda daha pratik olan bankalar olarak ayrıştırılabilir. Bu açıdan bakılırsa en kolay ve hızlı şekilde 18 yaş altı hesap açan bankalar şunlardır;

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Kuveyt Türk
 • Albaraka Türk
 • İş Bankası
 • Garanti BBVA
 • İNG Bank
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Akbank

Bu bankalar dışındaki bankalardan da çocuk hesabı ya da bir diğer ifade ile 18 yaş altı banka hesabı açmak mümkündür. Sadece bu bankaların alt yapıları, 18 yaş altına hesap açmak için daha uygundur diyebiliriz.

Çocuk Birikim Hesabı Nedir?

Gelelim merak edilen bir diğer önemli soru olan çocuk birikim hesabı nedir? sorusuna. Çocuk birikim hesabı, aile bireylerinin çocuklarının geleceğini inşa etmek adına birikim yapmalarına olanak tanıyan bir banka hesap türüdür. Bu hesap türü vadesiz ya da vadeli olabilir. Vadesiz hesaplarda sadece anne veya babanın yatırdığı miktar kadar birikim yapılırken vadeli hesaplarda çocuk için faizli hesap açılması ve anaparanın yanı sıra faiz geliri elde edilmesi mümkündür. Vadeli çocuk hesabı, vadesiz çocuk hesabına göre daha çok tercih edilmektedir. Faizsiz çocuk hesabı açmak isteyenler tüm bankaların vadesiz hesaplarından ya da Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Emlak Katılım bankalarının vadesiz ve vadeli hesap hizmetlerinden yararlanabilirler.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açma şartları

Çocuk Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Çocuklarına gelecekte daha iyi bir hayat sunmak isteyen aile bireylerinin çocuk birikim hesabı nasıl açılır? sorusuna en doğru cevabı aradıkları bir gerçek. Bunun için çocuk hesabı açan bankalardan birine gitmek ve birikimli çocuk hesabı açmak istenildiğini beyan etmek yeterlidir. Her bankanın çocuklar için hazırladığı özel paketler mutlaka vardır. Çocuk hesabı açan bankalar arasında yer alan ve çocuklara özel hesap türleri oluşturan bazı bankalar ile bankaların ilgili hizmetleri şunlardır;

Çocuk Hesabı Bulunan BankaÇocuk Hesap Hizmeti
İş Bankası çocuk hesabıVadeli Kumbara Hesabı
İNG Bank çocuk hesabıTuruncu Çocuk Hesabı
Halkbank çocuk hesabıBüyüyen Çocuk Hesabı
Ziraat çocuk hesabıMiniklerin Artısı
Türkiye Finans çocuk hesabıAkıllı Bıdık Çocuk Hesabı
Yapı Kredi çocuk hesabıİlk Param
QNB Finansbank çocuk hesabıKumbara Hesabı
TEB çocuk hesabıMarifetli Genç Hesap

Bebek Hesabı Nasıl Açılır?

Yeni doğan çocukları için bebek hesabı nasıl açılır? diyen anne ve babalar da çocuk hesabı gibi bebek hesabı açabilirler. Bebek hesabı açmak için anne ve babanın yazılı izni gerekmektedir. Eğer sadece anne ya da sadece babanın bankaya gitme şansı varsa gidemeyecek olan kişinin diğer veliye noter vekaleti vermesi yeterlidir. Bebek birikim hesabı da çocuk hesabı gibi vadesiz veya vadeli şekilde açılabilir. Anne ve baba, münferit/müşterek yetki ile bebek hesabı açabilir.

Bebek hesabı ile bebeklere takılan altın, para gibi kıymetler de hesaba aktarılabilir. Fiziki altın alan bankalardan bebek hesabı açılırsa altınların bankaya teslimi karşılığında altın hesabı açılabilecektir. Benzer şekilde bebeklere takılan ya da birikimleri için anne ve babaları tarafından ayrılan değerler de banka hesabına aktarılabilir. Bebek büyüdükten ve 18 yaşına geldikten sonra hesaba ait tüm haklar kendisine geçmiş olur. Özellikle eğitim hayatı için önceden birikim yapmak isteyenler, çocuk hesabı ya da bebek hesabı açarak bu planlarını hayata geçirebilirler. Bankaların birikim hesaplarına yatırım yapıldığında ise zaman içerisinde ciddi bir artış yaşanabilir.