• YARIM ALTIN
  1.739,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5257
  % 0,21
 • € EURO
  11,0428
  % -0,03
 • £ POUND
  13,0761
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  1,4927
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  560197,375
  % -3,31
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

0.74 Konut Kredisi Veren Bankalar

0.74 Konut Kredisi Veren Bankalar

Son birkaç aydır gündemde olan 0.74 konut kredisi veren bankalar konusu, tüketicilerin merakla araştırdıkları konuların başında geliyor. Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini en aza indirmek için yoğun uğraş veren 0.74 ev kredisi veren bankalar, yüzbinlerce kişiye ev sahibi olma fırsatı sundu ve sunmaya da devam ediyor. Bugünkü yazımızda 0.74 konut kredisi veren bankalardan ve bu bankaların kredi şartlarından söz edeceğiz. Konut kredinizi %0.74 oranla alma düşüncesindeyseniz bu içeriğimizi son cümlesine kadar dikkatlice okumanızı öneririz. Böylece kredi çekmeden önce ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere vâkıf olabilirsiniz. Bu durumda işlemlerinizi daha hızlı ve daha güvenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

0.74 Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

İlk olarak 0.74 konut kredisi veren bankalar hangileri? sorusuyla yazımızı detaylandırmaya başlayalım. 0.74 ev kredisi veren bankalar hangileri? sorusu ilk olarak Ziraat Bankası ile yanıt buldu. Ardından peşi sıra Vakıfbank ve Halkbank da bu sürece dahil olduğunu açıkladı. Bu 3 kamu bankasına 2 kamu katılım bankası olan Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım bankaları da eklendi. Özetle 0.74 konut kredisi veren bankalar hangileri? sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Bu bankalara 0.74 konut kredisi oranı için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında istenen evraklar ve şartlar konusunda daha fazla bilgi almak için yazımızın kalan kısmını okumanız yeterli olacaktır.

0.74 Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri

0.74 Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Merakla yanıt aradığınız 0.74 konut kredisi şartları nelerdir? sorumuza ilk olarak bu kapsamda yer alan konut türleriyle başlayalım. Kamu bankaları, 2.el sınıfına giren konutlar için 0.74 konut kredisi veriyor. 0.74 konut kredisi tarih şartı, 0.74 ev kredisi şartları nelerdir? sorusu için en can alıcı noktayı oluşturmakta. Alacağınız evin tapu devrinin 2019 öncesinde gerçekleşmiş olması gerekiyor. Tapu üzerinde yer alan satış ve tescil işlemleri 01.01.2019 tarihinden sonraki bir tarihi kapsıyorsa 0.74 konut kredisi şartlarını sağlamıyorsunuz demektir, bu durumda kamu bankalarıyla birlikte özel bankaların diğer konut kredisi kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

0.74 ev kredisi şartları nelerdir? sorusunun bir diğer yanıtı da kredi tutarını kapsamakta. İstanbul, İzmir ve Ankara kentlerinden satın alınacak konutlarda kredi tutarı en fazla 750.000 TL olabiliyor. Diğer kentlerde üst limit ise 500.000 TL olarak uygulanmakta. Her halükârda ekspertiz değerinin %90’ından fazla kredi kullanamıyorsunuz. Örnek olarak; 0.74 konut kredisi ile satın almak istediğiniz evin ekspertiz değeri 400.000 TL olarak belirlendiyse çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarı 360.000 TL olacaktır. Elbette 360.000 TL için oluşacak taksit tutarının resmi gelirinizle karşılanıyor olması gerekir. Aylık ödemeniz gereken tutarın en az 2 katı kadar gelir beyan etmelisiniz. Bankalar bu noktada 1.5 kata kadar da işlem yapabilmekte. Geliriniz ödeme planında yer alan taksitleri karşılamıyorsa bankanın size talep ettiğinizden daha düşük tutarda kredi tahsis etmesi mümkündür. Bankanın teklifini kabul etmeniz durumunda yeni kredi tutarı üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Şimdi de 0.74 konut kredisi şartları nelerdir? sorusunun bir diğer yanıtı olan kredi notuna geçelim. Kamu bankaları, konut kredisi işlemlerinde müşterilerinin en azından 1200 ya da daha fazla kredi puanına sahip olmalarını isterler. 0.74 konut kredisi kredi notu şartı, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Halihazırda ödemekte olduğunuz krediniz bulunuyorsa bankanın söz konusu kredinin kapatılmasını talep etmesi de mümkündür. Erken kapama yaptığınız halde sistemde açık görünen bir krediniz varsa muhatap bankaya giderek kaydın kapatılmasını istemelisiniz. Kredi notunuz en yüksek kredi skoru olan 1900’e ne kadar yakınsa bankalardan olumlu sonuç alma şansınız o derece yüksek olur. Aktif durumda kredi, kredi kartı ya da KMH ödeme gecikmeniz varsa krediniz direkt olarak reddedilir. Benzer şekilde 2018 ve sonrasında oluşmuş kanuni/idari takibiniz bulunuyorsa başvurunuzun reddedilme olasılığı yine artmış olur.

0.74 konut kredisi koşulları ile alakalı en çok merak edilen sorulardan biri de eşi çalışan bireylerin gelir düzeyiyle alakalı. Eğer sizle birlikte eşinizin de resmi bir geliri varsa eşinizin krediye kefil olarak kabul edilmesiyle daha yüksek tutarda kredi çekmeniz mümkündür. Banka, bu durumda eşinizi kefil olarak alır ve gelirini sizin gelirinize ekleyerek hesaplama yapabilir. Tek başına alamayacağınız tutarda konut kredisini bu yolla alma şansınız söz konusudur. Bekârlar için benzer bir durum anne, baba ve kardeşler açısından geçerlidir.

0.74 Konut Kredisi Şartları Nelerdir

0.74 Konut Kredisi İçin İstenen Evraklar

0.74 konut kredisi için istenen evrakların başında gelir belgesi gelir. Gelirinizi resmi olarak gösterebileceğiniz bir evrakla konut kredisi başvurusu yapmanız gerekecektir. Maaş bordrosu, emekli hesap cüzdanı, ÇKS (çiftçilerin resmi gelirini gösteren belge), kira sözleşmesi, vergi beyannamesi ve işletme defteri hesap özeti, örnek gelir belgeleri arasında yer almaktadır.

0.74 konut kredisi için istenen belgelerden bir diğeri de kredi başvurusunda bulunduğunuz evin tapu fotokopisidir. Satıcıdan temin edeceğiniz tapu fotokopisini bankaya mail ya da benzeri dijital paylaşım yöntemleriyle de iletebilirsiniz. Alacağınız evin tapu görüntüsünün dijital ya da fotokopi hali net olmalıdır. Özellikle ada numarası, pafta, parsel, kat, blok, daire numarası gibi alanların net okunabilir olması gerekir. İlk etapta tapu yerine emlak vergi beyannamesiyle de başvuru yapabilirsiniz; fakat ekspertiz süreci öncesinde tapu görüntüsünü temin etmeniz şarttır. Bunlara ek olarak banka tarafından istenebilecek diğer evraklar da 0.74 konut kredisi için istenen evraklar arasında yer alabilir. Örneğin; adınıza kayıtlı gayrimenkullere ait tapu fotokopisi gibi.

YORUMLAR YAZ