• YARIM ALTIN
  1.727,00
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3535
  % 0,61
 • € EURO
  10,8813
  % 0,46
 • £ POUND
  12,9008
  % 0,46
 • ¥ YUAN
  1,4629
  % 0,41
 • РУБ RUBLE
  0,1316
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  598148,111
  % 3,59
 • BIST 100
  1.432,68
  % 0,20

0.74 Konut Kredisi Detayları

0.74 Konut Kredisi Detayları

0.74 konut kredisi detayları, son günlerde özellikle 2.el konut kredisi kullanmak isteyenler tarafından oldukça merak ediliyor. Hemen herkesin bildiği üzere devlet bankaları, 2.el konutlar için 0.74 konut kredisi paketini hizmete sundu. Oranların düşmesiyle birlikte 0.74 ev kredisi detayları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Tüketiciler, kamu bankaları tarafından müşterilere yeterli düzeyde bilgi verilmediğinden şikâyetçi. Devlet bankalarının web sitelerinde yer alan 0.74 konut kredisi detayları,  tüketiciler açısından tatmin edici seviyede değil. Bireyler, bu bilgiler sonrasında akıllarında oluşan soru işaretlerini giderme amacında. Kredinfo.com olarak kredi hesaplama ve kredi karşılaştırma konularındaki hassasiyetimizi sürdürerek 0.74 konut kredisi detaylarını sizler için ayrıntılı şekilde açıklayacağız.

0.74 Ev Kredisi Detayları

0.74 konut kredisi detayları denince akla ilk olarak satın alınacak konutun 2.el olması gerektiği geliyor. Peki, 2.el konut kredisi ne demek? 2.el konut kredisi şartları nelerdir? Daha önce tapuda satışı gerçekleştirilmiş ve kullanıma açılmış daireler, 2.el konut olarak adlandırılmaktadırlar. Kamu bankaları, 0.74 ev kredisi detaylarında 2.el konutları biraz daha sınırlandırmış durumda. Eğer alınacak konutun tapuda 1.1.2019 tarihinden sonra devir kaydı bulunuyorsa söz konusu konut, 2.el konut özelliğini kaybetmektedir. Özellikle yakın dönemde çekilmiş konut kredilerinin %0,74 gibi uygun bir orandan yapılandırılmasını engellemek amacıyla böyle bir karar alındığı aşikâr. Zira 0.74 konut kredisi detaylarında yapılandırma ile ilgili bir nitelik bulunmamakta ve bu oran, yalnızca yeni konut alımlarında çekilecek kredilerde geçerliliğini korumakta.

0.74 ev kredisi detayları arasında sayabileceğimiz bir diğer özellik de kredi tutarı ve vadesiyle alakalı üst sınırı ifade etmekte. Kredi ödemeleri 1 yıl ödemesiz olmak kaydıyla 15 yıla kadar yapılabiliyor. Kredi tutarı ise her bir konut kredisi için 500.000 TL olarak sınırlandırıldı. Yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir için 750.000 TL istisnası bulunmakta. Bu 3 şehirden birinden satın alınacak evler için kullanılacak krediler, 750.000 TL’ye kadar tercih edilebilmekte. Diğer kentlerde ise istisnasız maksimum konut kredisi tutarı 500.000 TL olarak uygulanmakta. Her müşteri, sosyal hayatı destek kapsamında verilen konut kredilerinden yalnızca 1 defa faydalanabilmekte. Bu sınır, diğer kamu bankalarından yapılacak 0.74 konut kredisi başvurularını da kapsamakta.

0.74 Ev Kredisi Detayları
0.74 Ev Kredisi Detayları

Kamu bankaları tarafından duyurulan 0.74 konut kredisi oranı, tüm vadelerde geçerliliğini korumakta. Yani krediyi 24 ay vadeyle de çekseniz, kredi vadesini maksimum taksit sayısı olan 180’le de sınırlasanız yararlanacağınız konut kredisi oranı %0,74 olacaktır. Az önce de  bahsettiğimiz üzere devlet bankaları tarafından tüketicilere 12 ay ödemesiz dönem avantajı sağlanmıştır. Kredinizi şimdi çekip ev sahibi olsanız bile kredi taksitlerinizi 1 yıl sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Yeni bir ev aldıktan sonra ortaya çıkacak masraflar, kredi ödemelerini normal şartlarda sekteye uğratabilirken ödemesiz dönem avantajı, bu gibi sorunların tamamen ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Merak edilen 0.74 konut kredisi detaylarından biri de konut kredisi çekebilmek için kredi notunun kaç olması gerektiği. Konut kredisi hizmetinden yararlanmak istiyorsanız kredi notunuzun en az 1300 olması gerekir. 1300’ün altındaki kredi puanı, bankalar tarafından genellikle yetersiz görülür. Elbette kredi notunun ne kadar düşük olduğu kadar neden düşük olduğu da önemlidir. Çok fazla kredi kartı ve KMH kullandığınız için kredi notunuz düşükse banka tarafından inisiyatif kullanılarak kredi başvurunuz kabul görebilir; fakat kredi puanınız ödemelerinizin gecikmeli yapılmasından kaynaklıysa kredi başvurunuz reddedilebilir.

Gelir belgesinin temini, 0.74 konut kredisi detaylarından bir diğeri olarak ön plana çıkıyor. Konut kredisi başvurunuz esnasında bankaya gelir belgenizi ibraz etmeniz gerekmekte. Ayrıca aylık ödemeniz gereken taksit tutarının en az 2 katı kadar gelir beyan etmeniz gerekiyor. Şöyle ki; konut kredisi başvurusu sonrasında ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 1.500 TL olarak belirlendiyse aylık resmi gelirinizin en az 3.000 TL olması gerekli. Çekilecek kredi konut kredisi olduğundan banka, 2.700 TL’ye kadar olan gelirleri de değerlendirmeye alacaktır; fakat geliriniz bu kredi için 2.700 TL’den az ise ya da yüksek olduğu halde gelirinizi belgeleyemiyorsanız kredi başvurunuz kabul görmeyebilir. Bu durumda taksitlerinizi ödeyebileceğiniz oranda ayarlamalı ve kredi başvurunuzu bu şekilde revize etmelisiniz.

Devlet bankaları, 0.74 konut kredisi detaylarında ipotekli konutların satın alımlarına ve akrabalar arasında gerçekleşen kredili konut alışveriş işlemlerine yer vermiyor. Dolayısıyla bir yakınınızın başka bir bankadan kredi çekerek satın aldığı konutu, sosyal hayatı destek kredisi kapsamında satın alamıyorsunuz. Ayrıca kredisiz biçimde alınmış olsa dahi, yakın akrabalar arasında gerçekleşecek konut alışverişlerine finansman desteği sağlanamıyor. Şuana kadar bahsettiğimiz 0.74 ev kredisi detayları, kredi paketini sağlayan bankalar ve bu hizmetlerden yararlanan banka müşterileri tarafından en çok önem arz eden konuları kapsıyor. 0.74 konut kredisi detayları ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları, alt kısımdaki yorum alanını kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ