• YARIM ALTIN
  1.729,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3374
  % 0,46
 • € EURO
  10,8676
  % 0,25
 • £ POUND
  12,8865
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  1,4614
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,1314
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  598665,395
  % 3,61
 • BIST 100
  1.433,17
  % 0,23

0.64 Konut Kredisi Detayları

0.64 Konut Kredisi Detayları

Kredinfo.com olarak gündemdeki kamu bankaları konut kredisi paylaşımlarımıza 0.64 konut kredisi detayları ile devam ediyoruz. Bilindiği üzere ilk günden itibaren devlet bankaları konut kredisi paketi ile önemli bilgiler sunduk, sunmaya da devam edeceğiz. Kamu bankaları konut kredisi, standart konut kredilerinden farklı özellikleri barındırmakta, bu da 0.64 konut kredisi detaylarının bilinmesi açısından önem arz etmekte. 0.64 ev kredisi detayları hakkında sahip olacağınız bilgiler, kredi kararında oldukça etkili olacaktır. Siz de 0.64 konut kredisi şartları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu kapsamlı rehber niteliğindeki içeriğimizi sonuna kadar inceleyiniz. Böylece kredi kararınızı daha sağlıklı bir şekilde verebilir, kredinizi daha uygun şartlarda kullanabilirsiniz.

0.64 Konut Kredisi Veren Bankalar

0.64 konut kredisi veren bankalar, Haziran ayı başından beri bankacılık sektöründeki en popüler konulardan biri. Kamu bankaları konut kredisi oranlarının düşmesiyle birlikte 0.64 konut kredisi veren bankalar hangileri? 0.64 konut kredisi şartları nelerdir? 0.64 konut kredisi  başvurusu nasıl yapılır? 0.64 konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır? gibi soruların oldukça gündemde olduğunu görüyoruz. Amacınız konut kredisi çekerek ilk defa ev sahibi olmak, yatırım

İlgili İçerik

0.64 Konut Kredisi Detayları Nelerdir?

0.64 konut kredisi detayları nelerdir? sorusu ile anlatımımıza başlayalım. 0.64 ev kredisi detayları nelerdir? sorusuna verebileceğimiz ilk yanıt, satın alınacak konutun 0 konut şartlarını sağlamasıyla ilgili. Kamu bankaları, %0,64 konut kredisi oranını sadece 0 konut alımlarında sunmakta. Dolayısıyla satın alacağınız konut 0 daire şartlarını sağlamıyorsa bu orandan kredi kullanamayacağınızı bilmenizde fayda var. Örneğin; satın almak istediğiniz konut daha önce satışı yapılmış ve kullanılmış bir konutsa 2.el konut kredisi şeklinde işlem görecektir. O zaman aynı bankada kredi başvurunuzu 2.el konut kredisi olarak güncelleyebilirsiniz. Bu durumda ev kredisi oranı %0,64 yerine %0,74 olarak uygulanacaktır.

0.64 ev kredisi detaylarından biri de vade ve ödemesiz dönem sınırı. Kamu bankaları konut kredisi en fazla 180 aya kadar taksitlendirilebilmekte. Yani kredinizi en fazla 15 yıl vade ile çekebiliyorsunuz. Ayrıca 12 ay boyunca ödeme yapmama hakkına da sahipsiniz. Bu haktan yararlanmanız halinde kredinizi şimdi çekerek ev sahibi olabilir, ödemelere ise 1 yıl sonra başlayabilirsiniz. Pandemi döneminde masrafların artması, temel ihtiyaçların daha çok ön plana çıkması gibi durumlar, 12 ay ödemesiz dönem hakkının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

0.64 konut kredisi detaylarından biri de kredi üst limitiyle alakalı. Kamu bankaları konut kredisi limiti 500.000 TL olarak belirlenirken bu tutar İstanbul, Ankara ve İzmir için 750.000 TL olarak uygulanmaktadır. Bu 3 şehirde konut fiyatlarının diğer illere göre daha yüksek olması, böyle bir karar alınmasını gerekli kılmıştır. Ayrıca ekspertiz tutarının %90’ından fazla kredi kullanamama şartı, sosyal hayatı destek kredileri için de geçerliliğini korumaktadır. Örnek olarak; satın alacağınız evin ekspertiz değeri 500.000 TL olarak belirlendiyse yasal olarak 500.000 TL’nin %90’ına tekabül eden 450.000 TL’den fazla kredi çekemezsiniz.

Bir diğer 0.64 konut kredisi detayı da her bir bireyin yalnızca tek bir kamu bankasından, sadece bir defa kredi çekebilecek olmasıdır. Bu kredi paketiyle yalnızca bir adet konut için kredi kullanabiliyorsunuz. Kredinizi kullandıktan sonra başka bir devlet bankasına giderek 0.64 konut kredisi başvurusu yapsanız dahi kredi başvurunuz bir önceki kredi dolayısıyla reddedilecektir. Bankalar, genellikle eşlerin yapacağı ikinci başvurularda da benzer bir tavır takınmaktadırlar. Kendi kredi başvurunuz onaylandıktan sonra eşiniz adına başvuru yaptığınızda bankanın kabul etmeme hakkı söz konusudur. Eşlerden birinin ev kredisi başvurusu reddedilirse diğer eşin başvuru yapmasında herhangi bir sakınca olmayacaktır. Sadece kabul edilip kullanılan kredilerde ikinci kredi başvurusuna sıcak bakılmamaktadır.

0.64 Konut Kredisi Detayları Nelerdir
0.64 Konut Kredisi Detayları Nelerdir?

0.64 konut kredisi şartlarından biri de resmi ve düzenli bir gelire sahip olmaktır. Resmi ve düzenli bir geliriniz olmadan konut kredisi çekme şansınız olmayacaktır. Örneğin; kendinize ait bir işletmeniz varsa, fakat bu işi vergi levhası olmadan yapıyorsanız gelirinizi resmi olarak beyan etme şansınız da olmayacaktır. Böyle bir durumda çok iyi bir gelire sahip olsanız bile gelirinizi belgeleyemeyeceğiniz için kredi başvurunuz reddedilebilir. Bankaya 0.64 konut kredisi başvurusu yaparken gelir belgenizi ibraz etmeniz gerekir. Gelir belgesi; çalışanlar için maaş bordrosu, emekliler için emeklilik cüzdanı, kira geliri sahipleri için kira sözleşmesi, işletme sahipleri için vergi levhası ve bilanço, şirket ortakları ya da sahipleri içinse mali verilerdir.

Kredi puanı, her zaman olduğu gibi 0.64 ev kredisi detaylarında da karşımıza çıkan değişkenlerden biri. Kamu bankaları, genellikle kredi notu en az 1300 olan müşterilerin 0.64 konut kredisi taleplerini dikkate almakta. Kredi notunuz daha düşük seviyede ise başvurunuzun reddedilme olasılığı bir hayli yüksek. Tersi durumda kredi notunuz ne kadar yüksekse, konut kredisi başvurunuzun olumlu sonuçlanma şansı da o kadar artmış oluyor. Özellikle ev kredisi başvurusu öncesinde kredi notunuzu gözden geçirmenizde ve gecikmiş borçlarınızı biran önce ödemenizde fayda var. Aksi takdirde düzenli ve iyi bir geliriniz olsa bile kredi çekemeyebilirsiniz. Kredi notunuz yeterli değilse banka, kredi başvurunuzu kefil ya da ek teminat şartıyla kabul edebilir. Bu durumda banka tarafından kabul edilebilecek bir kefil bulmanız gerekecektir.

0.64 konut kredisi detayları ile ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de masrafların ne şekilde alınacağı. Sizlerle daha önce konut kredisi masrafları ile ilgili çeşitli makaleler paylaşmıştık. Bu makalelerde bahsettiğimiz masraf kalemlerinin tamamı, 0.64 konut kredisi masraflarında da karşımıza çıkmakta. 0.64 konut kredisi masraflarının başında binde beş olarak alınan (%0,5) kredi tahsis ücreti gelmekte. Dosya masrafı olarak da adlandırılan kredi tahsis ücreti, tüm bankalarda aynı orandan işlem görmekte.

Bilindiği üzere konut kredilerinde söz konusu taşınmazın krediye uygun olup olmadığını, uygunsa değerinin ne kadar olacağını belirlemek üzere ekspertiz yaptırılmaktadır. Ekspertiz masrafı, diğer konut kredilerinde olduğu gibi sosyal hayatı destek kredilerinde de kredi müşterisinden tahsil edilmektedir. Evin yüzölçümüne bağlı olmak kaydıyla genellikle 850 TL ile 1.100 TL arasında bir ekspertiz masrafı alınmaktadır. Ayrıca kredi süresince DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ve Konut Yangın Sigortası da yaptırılmaktadır. Bu sigortaların ücreti de evin yüzölçümüne ve lokasyonuna bağlı olarak değişebilmekte.

Bankalar, konut kredi işlemlerinde söz konusu taşınmaz üzerine kendi ipoteklerini koyarlar ve bu işlemi aracı bir avukatla sağlarlar. Tapuda gerçekleşen işlemler esnasında banka tarafından vekil kılınan avukat, işlemlere aracılık etmektedir. Avukata ve tapuya ödenen harçlar, yine konut kredisi müşterisi tarafından karşılanmakta; bu işlemler için tek seferlik olmak kaydıyla ortalama 320 TL  masraf alınmaktadır. 0.64 konut kredisi giderlerini hesaplarken bu kalemi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

0.64 konut kredisi detayları arasında hayat sigortası yaptırma zorunluluğu da bulunmakta. Konut kredisinin ödenmesi esnasında kredi müşterisinin vefat etmesi halinde kredi borcunun tamamının kapatılmasını esas kılan hayat sigortası, kredi müşterileri açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Konut kredisi hayat sigortası peşin olarak yapılabileceği gibi aylık ya da yıllık şekilde taksitli de ödenebilir. Banka, hayat sigortası poliçesinin oluşturulması esnasında bu bilgiyi müşterisinden alacaktır.

Kamu bankaları, konut kredilerinde müşterilerine belirli şartlar koşabilirler. Banka kartı, kredi kartı, otomatik ödeme talimatı, bireysel emeklilik gibi yan ürünler, konut kredisi için zorunlu tutulabilir.  Bu gibi durumlarda müşterilere çeşitli seçenekler sunulur ve aralarından en az 3 ürünü tercih etmeleri söylenir. İhtiyaçlarınız dahilinde size sunulan ürünler arasından seçim yaparak 0.64 konut kredisi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ